Karl Pearson Kimdir?

yorumsuz
242

Modern istatistiğin kurucularındandır, Tarihçi ve Germanist

Karl Pearson, 27 Mart 1857 Islington , Londra ,İngiltere’de William Pearson ve Fanny Smith çiftinin çocuğu olarak doğdu.

Modern istatistiğin kurucularından biri olarak kabul edilen İngiliz bilim adamıdır.

Londra College Üniversitesi, Cambridge ve Gresham College’de uygulamalı matematik ve mekanik profesörlüğü yaptı. 1892′de ilk önemli eserlerinden olan “The Grammar of Sciences” (Bilimler Grameri) adlı kitabını yayınladı.

1890lı yıllardan itibaren matematik ve istatistiğin biyolojiye uygulanması ile ilgilendi ve bu konuya ilişkin çalışmalarını “Mathematical Contributions to the Theory of Evolution” (Evrim Teorisine Matematik Katkılar) adı altında topladığı çok sayıda makale aracılığıyla açıkladı.

1902 yılında “Biometrica” adlı dergi, günümüzde de istatistik teori ve uygulamalarında dünyada en ileri gelen dergilerdendir. 1907de Francis Galton Laboratuvarı’nın yönetimini üstlenen Pearson, istatistik alanında kendi adını taşıyan birçok metot geliştirmiştir. Bölünmelerin asimetrilerinin derecesini ölçmede kullanılan Pearson asimetri katsayıları ve matematik ile istatistikte kullanılan Pearson kanunları, bu metotlardan bazılarıdır.

1911 yılında “University College London” üniversitesinde dünyanın ilk istatistik bölümünü kurdu.
27 Nisan 1936’da ölen Karl Pearson’ın 100’den fazla eseri bulunmaktadır.

Karl Pearson, Maria Pearson ile evliydi ve iki kızı bir oğlu vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın