Android işletim sisteminin en yeni sürümü olan Marshmallow’un en iyi özelliklerini sıraladık.
Bildiğiniz gibi mobil cihaz sektöründe çok büyük bir rekabet var. Bu rekabetin içindeki markalar, diğer bütün mobil cihazlardan ziyade akıllı telefonların büyüyen piyasasında lider olmak istiyorlar. Şu an dünya üzerinde en çok kullanılan telefon markası, yani akıllı telefon piyasasının lideri Samsung. Samsung’u çokta geride olmayan Apple izliyor.

Samsung, Sony, Lg gibi teknoloji devleri, telefonlarında Android işletim sistemi kullanıyor. Apple ise sadece iPhone’a özel olarak üretilmiş iOS işletim sistemini kullanıyor. Bu nedenle markalar arasında olduğu kadar işletim sistemleri arasında da büyük bir rekabet var. Geçtiğimiz günlerde iOS’un yeni sürümü olan iOS 9, yayınlanmasıyla birlikte kullanıcılarına hata yaşatmıştı. Android’in yeni sürümü olacak olan Marshmallow, Apple’ın bu hatasını bir kazanca çevirmek peşinde. Son günlerde kendinden oldukça çok söz ettiren Marshmallow’un en iyi özelliklerini sizler için derledik.

Google Now’ın yeni özelliği, başka bir uygulama sırasında kullanılabiliyor olması. Örneğin bir arkadaşınızla mesajlaşıyorsunuz ve size bir film isminden bahsetti. Telefonunuzun “home” tuşuna basılı tutuyorsunuz ve Google Now ekranı otomatik olarak tarıyor. Ekranda bulunun kelimelerin aramasını Google’da gerçekleştiriyor ve filmi bulduğu an IMDB gibi bir siteden açmak için sizden izin istiyor.

Android Marshmallow’un belkide en iyi özelliği, uygulamalara istediğiniz gibi izin verebilme özelliğidir. Bu özellikle Facebook gibi herşeye karışan ve tam anlamıyla gözetleme yapan programların bakmasını istemediğiniz kısımları engelleyebileceksiniz.

Parmak İzi Okuyucu Sensörü ile Çalışan Uygulamalar

Parmak izi okuyucusu bulunan telefonlar veya uygulamalar yeni çıkmış değil fakat Android Marshmallow, güvenliği ve gizliliği sağlamak adına bu özelliği şimdiye kadar kullanılandan çok daha fazla kullanmayı hedefliyor.

USB Type-C

Android Marshmallow işletim sistemine sahip olan telefonlar USB-C girişine sahip olacaklar. Bu USB türünün daha dayanıklı ve daha kolay kullanılabilir olduğu belirtiliyor. Sonunda şarj aletleri ters takılmak için zorlanmayacak.

Doze

Bu uygulama Google tarafından Android Marshmallow’a özel olarak geliştirildi ve her cihazda bulunacak. Cihazların pil ömrünü uzatmaya ve kullanılmayan uygulamaların kapatılmasına yarayan Doze, sizin için sizin şarj seviyenizi düşünecek.

Daha İyi “Kopyala, Kes, Yapıştır” Özellikleri

Android kullanıcıları olarak ekranın kenarında kalan bir kelimeyi kopyalamanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliriz. Android Marshmallow, bu işlevi çok daha kolay halde getirecek birkaç güncellemeyle geliyor.

Chrome Diğer Uygulamalar Açıkken Çalışabiliyor

Google yeni işletim sisteminde, “Chrome Custom Tabs” adlı bir özeliikle yüklenmesini beklediğiniz verileri içeren internet sayfalarının kapanmasını engelleyecek ve siz başka uygulamada olsanız da Chrome uygulması izniniz olmadan kapanmayacak.

webtekno

Android Marshmallow'un En İyi Özellikleri Android Marshmallow'un En İyi Özellikleri