Aydın Boysan, 17 Haziran 1921 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Aslen Rize’lidir. Babası Esat Boysan Tekel’de muhasebeci, annesi Nevreste Hanım öğretmendi. Çocukluğu Samatya’da Narlıkapı Çıkmazı’nda geçti.

1939 yılında Pertevniyal Lisesinden mezun oldu. 1945 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’ni (Mimar Sinan Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nü) bitirdi, mimar olarak mezun oldu. 1999 yılına kadar 54 sene mimarlık yaptı. Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı.

1947 yılında Hakkari hükümet konağını yaptı.

1957-1972 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Kendi kitaplarını basmak için 1984-1993 yılları arasında faaliyet gösteren Bas Yayınları’nı kurdu.

61 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. Yazar olarak 41 tane kitap yazdı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu. Mimarlık mesleğini icra ederken 1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 15 yıl öğretim görevlisi olarak da çalıştı.

1984-1993 yılları arasında on yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

Aydın Boysan, 1949 yılından beri Suzan Hanım ile evlidir. Mimar olan Burak Boysan (d.1954) ile Dublaj Sanatçısı ve sinema oyuncusu Haldun Boysan (d.1958) oğludur.

– Kitapları:
– Mizah Paldır Güldür
– Yangın Var
– Umut Simit
– Yalan
– Oldu mu Ya!
– Fısıltı
– Dostluk
– Aldanmak
– Söylesem Bir Türlü
– Dünyayı Severek I, II, III
– Yollarda
– Uzaklardan
– Yıl 2046 Uzay Anıları
– İstanbul Esintileri
– Leke Bırakan Gölgeler
– Yaşama Sevinci
– Sev ve Yaşa
– Damlalar
– Zaman Geçerken
– Aynalar
– Yüzler ve Yürekler
– Felekten Bir Gün
– İstanbul’un Kuytu Köşeleri
– Neşeye Şarkı
– Nereye Gitti İstanbul?
– Uzun Yaşamanın Sırrı
– Hayat Tatlı Zehir
– Şerefe
– Binbir Yaşam Sahnesi
– Yıldızlardan Bile Uzaklarda
– Bir Ömür yetmiyor
– Ne Hoş Zamanlardı