Sürekli yorgun olma hali, sinirlilik, üşenme, unutkanlık, mutsuz hissetme, aşırı yeme isteği yaşıyorsanız sorumlusu B12 eksikliği olabilir. B12 vitamini eksikliği insan yaşamında başta sinir sistemi olmak üzere, hafıza, ağrıyı olduğundan fazla algılama hissi, kaygı, stres, vücut ağrıları, konstrasyon, bunama ve metabolik hızın yavaşlaması gibi pek çok önemli rahatsızlığa neden olur.

Vitamin B12 dışarıdan yediğimiz yiyecekler tarafından vücudumuza girer. Yani vücut B12’yi üretemez. B12 yönünden fakir beslenmek veya mide hastalıkları Vitamin B12’nin yetersizlik nedenlerinden bazılarıdır.

Vitamin B12 ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

1. B12 vitamini hücre yaşlanmasının önüne geçer.
2. Sinir hücrelerini onarır.
3. Kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Felce ve yüksek tansiyona karşı damaları korur.
4. B12 vitamini aynı zamanda yağı azaltır ve karbonhidratları enerjiye çevirir.
5. Kilo kontrolü konusunda çok önemlidir. B12 vitamini, vücut enerjisini arttırdığından dolayı halsizlik ve yorgunluğun önüne geçer. Bu da yeme isteğini azaltır.
6. Karbongidratları enerjiye çevirip şeker kullanımını arttırdığından dolayı beynin ihtiyacı olan şeker metabolizmasını düzenleyerek unutkanlığı engeller.
7. Meme, kolon, prostat, akciğer kanserlerine karşı koruyucu etkisi vardır.
8. Sağlıklı saç, cilt ve tırnak için temel ihtiyaçtır. Yeni hücre üretilmesine ve derinin düzenli olarak yenilenmesini sağlar.

Doğru B12 Vitaminini vücudumuza nasıl alabiliriz ?

1. Yılda en az 1 defa Dahiliye doktorunuza başvurarak B12 düzeyinizi ölçtürün.
2. Kırmızı et, ciğer, balıklar, istiridye, midye, gibi kabuklu deniz canlıları, yoğurt, peynir ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde çok fazladır.
3. İlerleyen yaş ya da B12 vitaminini vücutta emilimini engelleyecek bir rahatsızlığınız varsa, doktor kontrolünde B12 takviyesini oral yoldan veyahutta enjeksiyon tedavisi şeklinde kullanabilirsiniz.
4. B12 vitamini besinler dışında takviye olarak almak kişiyi şişmanlatmaz.

B12 Vitaminin Önemi Yararları ve Özellikleri B12 Vitaminin Önemi Yararları ve Özellikleri B12 Vitaminin Önemi Yararları ve Özellikleri B12 Vitaminin Önemi Yararları ve Özellikleri B12 Vitaminin Önemi Yararları ve Özellikleri B12 Vitaminin Önemi Yararları ve Özellikleri