Dünyamızda otomobiller hayatımızı kolaylaştırırlar. Bu (elektrikli) araçları da maddi bir nedeni olmadan haytımıza nasıl sokabiliriz sorusunu yıllardır sormaktayız. Ne olursa olsun araca bir gün, yakıta her gün para vermekteyiz. Teknoloji ilerledikçe nasıl tasarruf ederiz, bu soruya da cevap vermek kolaylaşıyor haliyle.

Çevremizde görebildiğimiz araçların çoğu hatta araç sahipleri de, düşük alım maliyetleri, düşük bakım-onarım maliyeti, kaliteli benzin bulabilme imkanı vb. avantajları sayesinde benzini tercih etmekteler. Aslında birden fazla yakıt türü (hibrid ,mazot , Likit Petrol Gazı(LPG), biyoetanol , biyodizel , biyoyakıtlar, hidrojen , güneş enerjisi ve elektrik) bulunsada. Tuik verilerine göre ülkemizde 2012 yılının ilk altı ayında, trafikte bulunan 8.4 milyon aracın yüzde 35.6’sı benzinli olarak görülmektedir. DÜnyada ise durum daha karmaşık bir hal almış. 2008 yılından itibaren dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan (hepimizin bildiği üzre) ABD de günlük petrol ihtiyacı 20-21 milyon varil civarında değişmektedir ve bu sayı git gide artmaktadır.

Tüm bunlara dayanarak dünya için yeni bir yakıt türü arayışındadır herkes. Çokta uzak olmadığı elektrik yanı başlarında duruyorken, 1970-80 deki enerji krizlerinden beridir zaten uğraşılmakta olduğu bu türe kendisini daha yakın hissetmiş. Türkiye’yi düşünecek olursak;

Ülkemiz petrolde tamamen dışarıya bağımlı. Elektrikte ise dışarı bağımlılık da, ithal kömüre dayalı termik santraller ve doğalgaz çevrim santrallerinden dolayı bir mikta var. Fakat, bu bağımlılık %50 mertebesinde. Türkiye nükleer satrale sahip olursa, bu oran çok daha azalacak bu durumda elektrikli ve hibrid araçlar, çevre kirliliği, enerjinin güvenliğini ve ülke kaynaklarının üretilmesi açısından çok daha ekonomik ve yararlı hale geleceklerdir.

Evde ve iş yerinde şarj istasyonları kuran AeroVironment isimli şirketten Kristen Helsel elektrikli-otomobil teknolojisinin yayıldığı hakkında söyledikleri: “Gidilmeyen hiçbir yer bırakmadık. Avustralya’dan Avrupa’ya, Kanada’dan Brezilya’ya vs. Büyük Okyanus’un bir ucundan diğer ucuna hatta Hindistan’a kadar. Bu tarz yerlerde elektrikli otomobillere yoğun bir ilgi var.”

Elektrikle çalışan bu araçların motorları için çevreye zarar vermeyen hidrojen yakıt pilleri üzerinde dahi araştırma ve test yapılıyor.

Leslie Kendall’a göre elektrikle çalışan araçlar, artan yakıt fiyatları karşısında tüketiciler için gereksinim karşılayabilir: “İnsanlar yenilenen enerjiyle çalışan, havayı fazla kirletmeyen, daha az zahmet veren ve kullanımı daha kolay araçları tercih ediyor. Kullandıkları araçların daha sessiz ve sorunsuz çalışmasını istemekteler.”

Benzinli Araçlar Mı? Elektrikli Araçlar Mı? Benzinli Araçlar Mı? Elektrikli Araçlar Mı? Benzinli Araçlar Mı? Elektrikli Araçlar Mı? Benzinli Araçlar Mı? Elektrikli Araçlar Mı?