Taş oluşumunun nedenleri, idrar yolu taşlarının, böbrekte veya idrar yollarının herhangi bir yerinde oluşan, idrarda çözülemeyen ve atılamayan kimyasal maddelerin zamanla kristalleşmesi ve birikmesi ile oluşan sert cisimlerdir. Bu nedenden dolayı günlük sıvı alımı 1.52 lt’nin altında olan bireylerde taş hastalığı riski daha fazladır. Diyetteyseniz, kalsiyum, oksalat, sodyum, ve karbonhidratların gereğinden fazla alınması, yetersiz miktarda turunçgil tüketimi ve aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalmak taş hastalığını arttırır.

Erkeklerde Bu Olay 23 Kat Daha Fazla !

Ailevi taş hastalığı olanlarda bu durum yüzde 25 civarındadır. Hareketsiz yaşam tarzı da taş hastalığında tetikleyici faktörlerdendir. Doğuştan böbrek ya da idrar kanalında anatomik bozukluğu olanlarda, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçirenlerde ve idrar yollarının herhangi bir bölgesinde darlık gelişen hastalarda daha fazla görülür.

Belirtileri Nelerdir ?

Taş oluşumunda ağrı, genellikle boşluk olarak adlandırılan, kaburgaların altından başlayıp sırttan öne, kasıklara doğru vuran şiddetli ağrı şeklindedir. Genellikle hastayı kıvrandıracak kadar şiddetlidir. Çoğunlukla bulantı, bazen de kusma görülmektedir.

Bazı hastalarda idrardan kan da gelmektedir. İdrar yaparken yanma, sızlanma, sık idarara çıkma, gece idrara gitmek için uyanmak, acil idrara çıkma, tuvalete gidince az idrar yapma ya da hiç idarar yapamama gibi idrar yolu şikayetleri olabilmektedir. Taş hastalığı tekrar edebilen bir hastalıktır. Bir defa taş oluştu ise 5 yıl içinde yüzde 50 ihtimalle yine oluşacaktır. Bu yüzden idrarla ilgili en ufak bir şikayetiniz olduğunda, hemen bir üroloğa başvurmalısınız.

İdrar Yolu Taş Hastalığında Karşı Alınacak Önemler

Günlük yaklaşık olarak üç litreye yakın su içmek gereklidir. Bol egzersiz ve hareketli bir yaşam tarzı oluşturmaya çalışmak önemlidir. Tuzlu gıda ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Ailenizden herhangi bir bireyde idrar yollarında taş saptandı ise şikayetiniz olmasa bile kendiniz kontrol ettirmenizde faydalı olacaktır.

Kalsiyumdan zengin gıdaları aşırı tüketmemeniz gerekir (süt, yoğurt, peynir ve dondurma gibi tüm süt ürünleri, fasulye, çikolata, brokoli ve beyaz ekmek ). Oksalattan zengin gıdaları aşırı tüketmekte doğru değildir (kola, ıspanak, pancar, kakao tozu, çikolata, yeşil yapraklı bitkiler, çerezler, koyu çay ve aşırı kahve).

Diyetle birlikte turunçgilleri sık olmamak kaydıyla almaya çalışmakta fayda vardır ( portakal, limon, mandalina, greyfurt). Hazır sebze ve çorbalar, hazır yemekler ,fastfood ürünleri gibi hazır ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir. Kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçılmamalı, bol miktarda balık ve balık yağı ürünlerini tüketmeniz önerilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Taş hastalığı tedavisinde son yıllarda en sık uygulanan yöntem ESWL’dir (2cm’den küçük böbrek taşlarının tedavisinde en etkili yoldur). Böbrek ile idrar torbası arasında yer alan üreterde (idrar kanalı) takılıp kalan taşların tedavisinde “üreteroskopi” uygulanmaktadır. Taş hastalığının tedavisinde uygulanan “perkütan taş cerrahisi” de etkili bir yöntemdir.

Bu işlemler sırasında, ciltte açılacak küçük bir delikten böbreğe girilerek, böbrek içindeki taşlar gözle görülüp, tamamen temizlenebilmektedir. Taşın çapının çok büyük olup, böbreğin hemen hemen tüm boşluklarını doldurduğu hastalarda, “açık ameliyat” tercih edilmektedir.