Dr. Bülent Göktuna, Mineks International Dış Ticaret A.Ş. ve Mineks Uluslararası Sermaye ve Yatırım Danışmanlığı firmalarının Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Dr. Bülent Göktuna, 1949 yılında Ankara’da doğmuştur. Hayatı boyunca çeşitli ülkelerde ikamet etmiştir. Bulgaristan göçmeni bir aileye mensup olan Göktuna, liseyi Bursa’da bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. İşletme yüksek lisansını New York, Syracuse Üniversitesinde Fulbright bursu ile tamamlamıştır. O yıl Türkiye’de ilk defa açılan Fulbright Bursu’na başvurmuş. O yıl Türkiye’den Fulbright Bursu kazanan 5 öğrenciden biri olmayı başarmış. Bu bursla New York Syracuse Üniverna, 1975 yılında İngiltere’ye dış ticaret yapmak için yerleşmiş. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin mallarını Ortadoğu’ya pazarlayan Göktuna’nın şirketi Mineks, kısa sürede dünya metal ticaretinde ilk 10 şirketten biri haline gelmiş.

1998 yılında Tamamlayıcı Tıp alanında Open International Üniversitesi tarafından Felsefe Doktoru unvanı almıştır. Amerika’daki Küresel Tamamlayıcı Tıp Derneği’nde (Global Foundation for Integrative Medicines) özel danışmanlık yapmaktadır.

Henüz 20’li yaşlarının başında Birleşmiş Milletler’de analiz uzmanı olarak çalışmıştır. Bu pozisyon onu 1975 yılında Vietnam’a götürmüştür. 1976 yılında askerliğini tamamlamış olan Göktuna İngiltere’de Minex International’ı kurmuştur.

Dr. Göktuna kariyeri boyunca Avrupa, Amerika, Kanada, Afrika ve Orta Doğu bölgeleri ile Türkiye arasındaki ticaretin geliştirilmesine büyük katkılarda bulunmuştur. Kendisi işletme yönetiminden hükümet ilişkilerine, yatırım danışmanlığından şirket satın alımları ve birleşmeleri konularına uzanan birçok alanda çok geniş tecrübeye sahiptir ve bu konularda dünyanın en önemli firmalarına stratejik danışman olarak destek vermiştir. Sıklıkla seyahat eden Göktuna, firmanın iş stratejisi, kurumsal gelişimi, sermaye yapılandırması ve lobicilik faaliyetlerini yürütmektedir.

1989’da Özal’ın daveti üzerine Türkiye’ye yerleşmeye karar veren Göktuna, 12 ülkede operasyonu olan bu şirketini satmış. Daha sonra Türkiye’de bir yatırım danışmanlığı şirketi olan Mineks International’ı kuran Göktuna özellikle Arap dünyası ile ilişkilerini geliştirmiş.
Mineks Grubu’ndaki sorumluluklarına ek olarak Göktuna, 1989’de Turgut Özal’ın Türkiye’nin güneyinde Golf turizminin gelişmesini bizzat kendisinden talep etmesinden sonra, uluslararası üne sahip Antalya Belek’teki National Golf Kulübü’nü kurmuştur, National Golf Klubü Avrupa Bayanlar Golf Turnuvasına son 4 senedir ev sahipliği yapmaktadır. Turgut Özal’ın daveti üzerine başbakanın dışişleri danışmanı olmuş. Turgut Özal ile dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher arasında köprü görevi üstlenmiş.

O yıllarda İngiltere’deki şirketini satan ve Türkiye’ye yerleşen Göktuna zaman içinde yeniden iş dünyasına dönmüş. Bugün Ortadoğu’dan Afrika’ya uzanan çok geniş bir coğrafyada önemli projelere imza atıyor. Sahibi olduğu Mineks International Dış Ticaret, Mineks Maden ve Cevher Sanayi, İstanbul Mikrocerrahi Sağlık Hizmetleri, National Golf Club firmaları aracılığıyla turizmden sağlığa, enerjiden madenciliğe birçok alanda faaliyetler yürütüyor.

Dr. Bülent Göktuna İngiltere Direktörler Enstitüsü, Türkiye’de TÜSİAD, DEIK,TBBCI, Türk-Fransız Ticaret Derneği ve TABA, Amerika Birleşik Devletleri’nde ATC gibi prestijli kuruluşların da aktif üyesidir. Bu kuruluşların yanısıra, Dr. Göktuna Dünya Ekonomik Forumu’nda Mineks International’ı 2002’den beri temsil etmektedir.

Dr. Göktuna, aynı zamanda Zambiya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu’dur. Dr. Göktuna, Afrika ülkelerinden üst düzey devlet adamları ve işadamları ile diplomatik ve ticari ilişkilerin bir bölge haline gelmiştir. Zambiya’da altın madeni ve petrol, Kuzey Irak Erbil’de petrol arama sahalarına ortak.

Lübnan merkezli Solidere şirketi ile Galataport’a talip olan Göktuna, 2011 yılının Aralık ayında İstanbul Beşiktaş’taki Cerrahi Hastanesi’ni de satın aldı.

Enerji ve birikimlerini birçok gönüllü aktivite ve hayır işine aktarmaktan keyif alan Bülent Göktuna, özellikle yardıma muhtaç çocuklara yardım eden kuruluşlarla sıcak bir temas ve işbirliği halindedir. UNESCO, UNICEF, Yetimler Örgütü (Orphanage Association) ve Çocukları Koruma Derneği (Society for the Protection of Children) gibi uluslararası derneklerin de üyesidir.

Bülent Göktuna, Janice Göktuna ile evli ve Adam ve Alessandra adlarında iki çocuk babasıdır.