Cem Hakko, 17 haziran 1955 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Baı Vitali Hakko’dur. Annesi Ketty Hakko‘dur. İlkokulu İstanbul’da okuduktan sonra ortaokulu İsviçre, Cenevre’de, College du Leman’da okudu. Liseyi ise Fransa’nın bir kuzeydoğu kenti olan Strasbourg’da okudu. Üniversiteyi de Paris’te Ecoles Des Hautes International okulunda okudu. Yüksek lisansını da İsviçre’de Friburg Üniversitesi Science Economique et Sociale’de okuyarak eğitimini tamamladıe Toplumsal ve Ekonomik Bilimsel Fakültesi’nde bitirme tezi olarak “Moda Olgusu” adlı kitabı yazdı.

İsviçre’de Friburg Üniversitesinde okurken tanıştığı okul arkadaşı Bettina Machler ile evlilik kararı aldı. Fakat bir sorun vardır. Bettina Machler Hristiyan’dır, Cem Hakko ise Musevi. Yani araya din ve aile faktörü girmektedir. Ailesine duyduğu saygı ile aşkı arasında kalan Cem Hakko olacakları düşünürken Bettina Hanım, aşkı uğruna dinini değiştirerek Musevi olur, hatta ülkesini terk edip Türkiye’ye yerleşmeyi kabul eder. Sonunda 1982 yılında İstanbul’da evlendiler.

Üniversite yıllarında Türkiye’de geçirdiği yaz tatilleri sırasında Vakko markasını yaratan babası Vitali Hakko ile Vakko’da çalışmaya başladı.

Çocukluğundan itibaren sporla iç içe büyüyen Cem Hakko, profesyonel olarak kayak, yelken, rüzgar sörfü, ralli, karting, Formula 3 ve motocross sporları ile uğraşmaktadır. 1987 ve 1988 yıllarında Türkiye Karting Şampiyonası birinciliği, 1988 Uluslararası Karting Şampiyonası ikinciliği, 1990 İstanbul Ralli Şampiyonluğu, 1991 Türkiye Ralli Cros Şampiyonluğu, 1994 Uluslararası 19. Bursa Rallisi Dördüncülüğü bulunmaktadır.

Karadam, Class 1 Dünya Offshore Şampiyonası ve Türkiye Yelken Yarışları gibi birçok büyük organizasyonu Türkiye’ye getirdi.

1982 yılında Türkiye’nin en genç moda markası Vakkorama’yı kurdu. 1992 yılında Power FM ve Power Group’u kurdu. Sonra da Power Group bünyesine sırasıyla Power Records, Power Türk, Power Türk TV, Power Club, Power Xl, Radyo Fenomen’i hayata geçirdi.

Cem Hakko, Vakko çatısı altında üstlendiği sorumlulukların yanı sıra TUSIAD, DEIK, YPO-WPO, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Profesyonel Yöneticiler Derneği, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği ve son olarak şuanda TAYK yönetim kurulu gibi yaklaşık 12 dernekte faal olarak görev almaktadır.

Cem Hakko, 2004 yılında “Vakko”nun Yönetim Kurulu Başkanlığını devraldı. 2007 yılında babasının vefatıyla Vakko’nun başına geçti. Devraldığında 24 mağazası olan “Vakko” devraldıktan sonra mevcut markalara markalara W Collection, V2K designers ve Outletleri de ekledi.

Cem Hakko, 2010 yılında İstanbul’da 12.500 metrekarelik alana sahip Vakko Moda Merkezini yaptırdı. 2011 yılında “En İyi Çalışma Alanı” ve “Arch Daily Yılın Binası” ödülünü aldı.

Cem Hakko, İsviçre’deyken tanıştığı İsviçre asıllı Bettina Machler ile 1982 yılında evlendi. Ronit Gülcan ile ilişki yaşamaya başlayınca 2006 yılında 24 yıllık eşinden yüklü bir tazminat vererek boşandı.

Fransızca ve İngilizce bilen Cem Hakko, istanbul’da yaşamaktadır ve Katia (d.1986), Pia (d.1990) ve Can (d.1998) adlarında 3 çocuğu vardır.