Hayatın her köşesinde bulunan bilgisayarlar zaman zaman bazı problemlerden oluşturabiliyor. Coil Whine yani Türkçe adıyla bobin sesi olarak bilinir. Her bilgisayarda bulunan Coil aslında Türkçe karşılığı bobindir. Bu bobinler bütün bilgisayarlarda bulunur. Görevi ise bilgisayarlardaki ekran kartlarına ulaşan elektriği dengelemektir. Coil Whine nedir ve Coil Whine nasıl çözülür soruları oldukça fazladır. Bu sorun bilgisayar kullanıcıları için sıkça karşılaşılır. Kulağınızı bilgisayara yaklaştırdığınızda çalışırken çıkardığı sesler rahatsız edici olabilmektedir.

7871_10Coil Whine sorunu ortaya çıktığında sabit bir ses duymanız mümkün değildir. Bakır tellerden oluşur ve bazı üretici firmalar bu bakır tellerin etrafını silikon ile sararak çıkan rahatsız edici seslerin oluşmasını engelleyebilir. Coil Whine sorunu özellikle oyun severler için çekilmez bir hale gelebilir. Oyunun farklı aşamalarındaki ses dalgalanmaları bobinlerde oluşan sesi daha net bir şekilde duymalarına sebep olabilir. Coil Whine sorununun çözülebilmesi için maalesef herhangi kesin bir çözüm bulunmamaktadır. Donanımdan dolayı kaynaklanan bu sorun teknik servis ya da son kullanıcının çözebileceği bir durum değildir. Bunun yerine para iadeleri ya da ürün değişimleri yapılmaktadır. Coil Whine sorununu kendi kendine çözmek isteyen son kullanıcılar ise genellikle ses ayarlarını kontrol ederek bunu en aza indirebiliyor. Fakat yine de bu durumu tamamen ortadan kaldırmak anlamına gelmemektedir.

Son tüketicinin kullandığı bilgisayarda ses ile ilgili olan Coil Whine sorunu henüz kesin bir çözüm ile onarılmamaktadır. Bu durumda üretici firmaların çoğu ürünü yenisi ile değiştirmeyi tercih edebilmektedir. Teknik serviste bu sorunun giderilmesi ise bobinlerin yerine yenisinin yerleştirilmesi ile çözümlenebilmektedir. Fakat bu da geçici bir çözümdür. Çünkü Coil Whine sorunu ile tekrar karşılaşabilirsiniz. Coil Whine nedir ve Coil Whine nasıl çözülür şeklinde yapılan bir çok araştırma maalesef cevapsız kalabilmektedir. Bilgisayarınızda bu şekilde bir problem ile karşılaşmamak için ses ayarlarına dikkat etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede kısa sürede bu problem ile karşılaşmak zorunda kalmazsınız. Bilgisayarınızın ses dalgalanmalarını doğru bir şekilde yaptığınızda Coil Whine sorunu ile karşılaşmanız en aza indirilmiş olacaktır.

Kaynak: BilgiUstam