Daniel Dae Kim, 1968 doğumlu Güney Kore asıllı Amerika’lı dizi ve sinema oyuncusu. Kim, 2004 yılından beri yayınlanan Lost dizisindeki ‘Jin-Soo Kwan’ rolüyle tanınıyor.

Daniel Dae Kim, 4 ağustos 1968’de Busan, Güney Kore’de dünyaya geldi. Easton’da Pensilvanya’nın Lehigh Vadisi’nde büyüdü. Bethlehem, Pensilvanya’da Freedom Lisesi’ni bitirdi ve Haverford Township, Pensilvanya’daki Haverford Koleji’ne devam etti. Buradan, Siyasal Bilimler ve Tiyatro olmak üzere iki bölümden birden mezun olan Kim, Pensilvanya’daki Bryn Mawr Koleji’nde tiyatro eğitimine devam etti.

Bu sırada Waterford’daki Ulusal Tiyatro Enstitüsü’nde yer alan (National Theatre Enstitute) Eugene O’Neill Tiyatro Merkez’inde bir dönem boyunca çalıştı. 1993 yılında New York Üniversitesi’nin Tisch Sanat Okulu’nda MFA Oyunculuk Programı’na başlayan Kim, buradan 1996’da master derecesiyle mezun oldu.

Tiyatroda oynadığı birçok rolün ardından ilk büyük rolünü Ibsen’in klasik oyunu A Dolls House’da oynadı. 1994 yapımı American Shaolin filminde ‘Gao’ rolünü oynayan Kim, 1997’de Çakal’da (The Jackal) keskin bir nişancıyı canlandırdı ve 2000’den itibaren aralarında Star Trek: Enterprise (2001-2003), Beşikten Mezara (Cradle 2 the Grave – 2003), Yeşil Dev (Hulk – 2003), Örümcek Adam 2 (spider-man-2 – 2004) ve Çarpışma (Crash – 2004) adlı filmlerin de yeraldığı 14 filmde oynadı.

Angel, 24, Star Trek: Voyager, Star Trek: Enterprise, Crusade, CSI: Crime Scene Investigation, Seinfeld, NYPD Blue ve er gibi birçok bilim kurgu ve fantazi dizisinde küçüklü büyüklü rollerde oynayan Kim, 2004 yılında Lost adlı dizide ‘Jin-Soo Kwan’ karakterini canlandırmak için seçildi. İngilizce konuşamayan ve sadece Kore dili bilen bir kazazedeyi canlandırmasına rağmen, Kim’in asıl anadili İngilizce ve Kore dilini net konuşamıyor.

2006’da People Magazine tarafından Yaşayan En Seksi Erkekler’den (Sexiest Men Alive) biri olarak anılan ve Hawaii’de yaşıyan Daniel Dae Kim, evli ve iki oğlu var.