Defense of the Ancients 2 (Dota 2) Defense of the Ancients 2 (Dota 2) Defense of the Ancients 2 (Dota 2) Defense of the Ancients 2 (Dota 2)

DotA 2 (Defence of the Ancients 2), Valve tarafından dağıtımı yapılan (Steam üzerinden) ve IceFrog tarafından geliştirilen RTS (Gerçek zamanlı strateji), devam oyunudur. Oyunun orijinali “Eul” tarafından 2003’te Warcraft III Frozen Throne haritası olarak çıkarılmıştır. Geliştirilmesi/Güncellenmesi Warcraft III: Frozen Throne üzerinden yapılmıştır. Oyun MOBA(Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası) türünün ilk örneğidir. Oyun henüz çıkmamış olmasına rağmen Valve oyun için 3 kere 1 Milyon USD’lik turnuva düzenlenmiş[2][3] ve 3.’sünü[4] Alliance takımı kazanmıştır. 2 yıllık bir beta sürecinden sonra, 9 Temmuz 2013 tarihinde çıkmıştır..[1]

Oynanış
Dota 2, üç boyutlu bir çevreye sahip Çevrim içi çok oyunculu savaş (MOBA) oyunudur. Oyun sahnesi, eğik üst açı ile gösterilmektedir. Oyuncular 110 karakterden birini kontrol edebilmektedir.[5] Her kahraman 1 level ile başlayıp en fazla 25 levele kadar ulaşabilir. Şavaşlarda kazandığı deneyimle level atlar. Oyuncular düzey atlamalarında kahramanlarına yeni bir yetenek öğretebilir veya genel özelliklerinden birini yükseltebilir.