Geçtiğimiz akşam yapılan Windows 10 etkinliğinde, işletim sistemi ve bazı cihazlar hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. Bunlardan oyuncular için belki de en önemlisi olan DirectX 12’nin tanıtılması oldu. AMD’nin Mantle teknolojisine rakip olarak geliştirilen DirectX 12, Windows 10 ile birlikte hayatımıza girecek.

Etkinlikte DirectX 12 hakkında bilgi veren Microsoft, yeni DirectX’in eski sürümüne nazan %50’ye varan performans sağladığını belirtti. Bu da demek oluyor ki, ekran kartı DirectX 12 destekleyen kullanıcılar, daha yüksek FPS’lerde oyun oynayabilecek. Öte yandan bu FPS oranına çok fazla bel bağlanmaması gerekiyor, zira DirectX 12 işlemciye binen yükü azaltıp birçok işlemin ekran kartında yapılmasını sağlıyor. İşlemci nedeniyle darboğaz yaşayan oyunculara en fazla yarayacak olan bu yenilik, enerji verimliliği de sağlamakta.

DirectX 12 ve Mantle ikilisinden hangisinin daha başarılı olacağını söylemek şimdilik güç. 3DMark gibi test yazılımlarının DX 12 desteğine kavuşması ve tamamen DX 12’ye göre yapılmış oyunları görmeden kesin bir karşılaştırma yapmak zor görünüyor. DX 12 ve daha iyi kodlanmış oyunlar sayesinde, PC oyunculuğu yakın zamanda konsol oyunculuğunu geçebilir.

DirectX 12 DirectX 12 DirectX 12