Dominic Monaghan, 1976 doğumlu Alman asıllı İngiliz televizyon ve dizi oyuncusu. Lost adlı ünlü dizide ‘Charlie Pace’ karakterini canlandıran Monaghan, The Lord of The Rings serisinde de Merry Brandbuck karakterini canlandırmıştı.

Dominic Bernard Patrick Luke Monaghan, 8 aralık 1976’da Berlin, Almanya’da dünyaya geldi. Berlin’de büyüyen Dominic, 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Stockport, İngiltere’ye taşn olarak çalıştığı St. Anne’s RC High School’a gitti. Daha sonra Aquinas College’da İngiliz Edebiyatı, Drama ve Coğrafya eğitimi aldı. Üniversitedeyken BBC’de yayınlanan televizyon dizisi Hetty Wainthropp Investigates’de Geoffrey Shawcross karakterini canlandırdı. Bu onun ilk büyük rolü oldu.

8 Kasım 2005 ’de Monaghan ve Evangeline Lilly’nin samimi bir şekilde öpüşürken çekilen fotoğrafları tabloit basın, magazin dergileri ve web sitelerinde yayınlandı. 9 Ağustos 2006 ‘da ikili hala ilişkilerini doğrulamamıştı ve Lilly, şöyle konuştu:

Bu hala bir söylenti (sevgili olmaları hakkında)..Dom olağanüstü bir insan ve onu bu şekilde bırakmayı tercih ederim.

Dik başlı bir çevreci ve aktif şekilde ormanların ağaçlandırılmasına katkıda bulunan Monaghan, Hindistan’da küçük bir ormana sahip. The Lord of the Rings filminde oynadığı karakterin yüzük kardeşliğinin 9 üyesinden biri olmasından dolayı sağ kolunda elfçe dokuz yazan bir dövmesi olan Dominic’in sol kolunda ise Beatles grubunun ‘Strawbery Fields Forever’ şarkısında geçen ‘Living is easy with eyes closed’ yazılı bir dövmesi var. Lotr kadrosundaki diğer oyuncular da prodüksiyon aşamasında buna benzer dövmeler yaptırmışlardı. Dominic Monighan, Lord of the Rings ekibi ile birlikte katıldığı Oskar partisinde, Paul McCartney’den neden kaçtığına yönelik bir soruya şu cevabı verdi:

Biraz karışık bir durum. İnsanların Tanrı’ya ya da Buda’ya inandıkları gibi ben de Beatles’a inanıyorum. Bu hayatımı yaşama şeklim ve bu şeklin nasıl olması gerektiğiyle ilgili. Özellikle de John Lennon. Tabi ikinci olarak da Paul McCartney. Ben sadece onun beni üzmesini istemedim. Ben ‘Sizinle tanıştığıma memnun oldum’ diyecektim ve o da ‘Ben de memnun oldum’ diyecekti. Sonunda ‘İlah olarak gördüğüm John Lennon’a en yakın kişiyle bu şekilde bir ilgim oldu’ diyip devam edecektim. McCartney, Pete Jackson (Lords of the Rings’in yönetmeni) ve Elijah Wood’la tanışmak için geldiğinde ben de aynı masada oturuyordum ve kendisi de büyük bir Beatles hayranı olan Pete bana dönüp ‘Burda kal, Paul McCartney buraya geliyor’dedi. Ben de ‘ hayır, hayır, hayır, ben gidiyorum’ dedim ve hemen kaçtım. Bunu yapamadım.

Dominic Monaghan, 2004’de yayınlanmaya başlayan ve büyük beğeni kazanan Lost adlı dizide ‘Charlie Pace’ isimli uyuşturucu bağımlısı bir rock yıldızını canlandırmaya başladı. Monaghan, dizideki sahnelerde gerçekten gitar çalıyor.

Monaghan, Ringers: Lord of the Fans isimli bir mancası olan Monaghan, insanları taklit etmek ve aksanları tekrarlama yeteneğiyle de biliniyor.