7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde MHP Uşak milletvekili oldu.

Durmuş Yılmaz, 1947 yılında Uşak’da itimini Uşak’ta, lise eğitimini Ankara Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi’nde yatılı olarak yaptı. 1969 yılında Muğla’da harita ve kadastro teknisyeni olarak çalışmaya başladı. Bu arada Muğla Turgut Reis Lisesi’ni dışarıdan bitirerek normal lise diploması aldı. Sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Üç yıl hukuk eğitimi alan Yılmaz, 1970 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı devlet bursu sınavını kazanarak İngiltere’ye Ticaret Bakanlığı adına iktisat öğrenimi için gönderildi.

The City Üniversity of London’da ekonomi dalında lisans, Üniversity College, Üniversity of London’da lisansüstü eğitimini yaptı. Eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü.

1980 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kambiyo Genel Müdürlüğünde göreve başladı. Dış Borç Erteleme, Döviz Kurları ve Döviz Rezerv Yönetimi alanlarında çalıştı.

1993 yılında Döviz İşlemleri Müdürlüğü Müdür Yardımcısı, 1995 yılında Bankalar arası Para Piyasası Müdürü oldu. 1996 yılında Ödemeler Dengesi Müdürü, 1997 yılında Döviz Risk Yönetimi, Krediler, Döviz ve Efektif Piyasaları ile Açık Piyasa İşlemlerinden sorumlu Piyasalar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı, 2002 yılında İşçi Dövizleri Genel Müdürü oldu.

7 Nisan 2003 tarihinde yapılan Banka Genel Kurulunda Banka Meclisi Üyeliğine seçildi. 18 Nisan 2006 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atandı. 2009 yılında Euromoney dergisi tarafından “Yılın Merkez Bankası Başkanı” seçildi. 18 Nisan 2011’de yaş haddinden emekliye ayrıldı. Görevi, yardımcısı Erdem Başçı’ya devretti.

2011 yılına kadar bu görevi yürüten Yılmaz, görevinin tamamlanmasının ardından Nisan 2011’ de 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başdanışmanlığı görevini üstlendi.

Durmuş Yılmaz, Düriye Hanım ile evli ve 3 çocuk babasıdır.

Durmuş Yılmaz, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde MHP Uşak 1.sıra milletvekili adayı oldu. Seçimlerde kazandı.