Fark edildi üzere yakın zamanda google Sohbahar Ekinoksu’nu doodle yapmıştı. O zaman başlıyoruz;

İlkbahar Ekinoksu Nedir?

Dünya’nın diğer gezegenler gibi Güneş sisteminde hem de kendi etrafında döndüğünü hepimiz biliyoruz, bunun sonucu olarakta geceyle gündüz oluşmakta, bunlar ise mevsimler gibi olayların doğmasına neden olmaktadırlar.

En önemli özelliklerinden birisi olan Dünya’nın GÜneş etrafında hareketlerine bakıldığında, bazı tarihler büyük önem taşımaktadırlar. Bu tarihlerden en önemlilerinden bazıları şunlardır 21 Mart ve 23 Eylül. 21 Mart ve 23 Eylül’de, Güneş ışınları Dünya’yı ikiye bölen Ekvator çizgisine dik bir şekilde düşmektedirler. Bu tarihlerde gece ve gündüz saatleri dünyanın her bir noktasında aynı olmaktadırlar. İşte bu olaya coğrafya biliminde Ekinoks (bir diğer adıyla Gün Dönümü) adını vermişler.

Ekinoks durumunda, ekvatora gelen güneş ışınları tam olarak doksan derecelik bir açıyla düşerler. Bu da lise geometrisinden bildiğimiz üzre dünyaya dik olarak çarpmaları anlamına gelir, güneş ışınlarının. Bu durum ise aynı anda dünyanın bir tarafının tamamen karanlık diğer tarafının ise aydınlık olduğunu gösterir. İşte bu olayda yılda iki defa gerçekleşir.

Ekinoks Nedir? Ekinoks Nedir? Ekinoks Nedir? Ekinoks Nedir?