Esra Dermancıoğlu, 7 Aralık 1968 yılında İstanbul’da ailesinin tek çombüşü icat eden Zeynel Abidin Cümbüş’ün torunudur. 13 yaşında lisanslı yüzücüydü ve Türkiye birincisi olmuştu. İstanbul Pierre Loti lisesinden mezun oldu. Ardından İsviçre’de Franklin College’de sanat tarihi okuyarak üniversite eğitimini tamamladı.

Esra Dermancıoğlu, Şahika Tekand’ın Stüdyo Oyuncuları’nda eğitim aldı. Yurt dışında katıldığı workshoplardan sonra Laçin Ceylan’dan ders aldı. Daha sonra ise Derya Alabora’nın konservatuvardaki derslerine katıldı.

Esra Dermancıoğlu, küçük yaşlarından beri hep sahnede olmak, performans sergilemek, oyunculuk yapmak istedi.

Gaye Sökmen ajansına bağlı olarak çalışmaktadır.

Gülse Birsel’in teklifiyle “Avrupa Yakası”nın 6’ncı sezonunun 163’üncü bölümünde konuk oyuncu olarak kamera karşısına geçti. Ardından Demet Akbağ’ın “Sen Harikasın” dizisinde konuk oyunculuk yaptı.

Esra Dermancıoğlu, başrollerini Beren Saat ve Engin Akyürek’in oynadığı “Fatmagül’ün Suçu Ne?” dizisindeki rolü ile iyice tanındı.

Esra Dermancıoğlu, 2014 yılının ocak ayında vizyona giren ‘Kadın İşi-Banka Soygunu’ sinema filminde; Meltem Cumbul, Özge Ulusoy, ve Filiz Ahmet ile başrolleri paylaştı.

Esra Dermancıoğlu, eşinden, oyuncu olmasına karşı çıktığı için 2010 yılında boşandı. Refia (d.2000) adında bir kızı vardır.

Esra Dermancıoğlu 20 Eylül 2014 tarihinde başlayan, yapımcılığını Tükenmezkalem Film’in üstlendiği, senaryosu Gani Müjde’ye ait ve yönetmenliğini Murat Düzgünoğlu’nun yaptığı “Sil Baştan” adlı dizide, Emre Kınay, Sergen Yalçın, Murat Dalkılıç, Dilara Gönder, Belma Canciğer, Cenk Ertan, Önder Açıkbaş, Tuna Orhan ve Çiçek Dilligil ile birlikte oynadı.

2014 yılının sonlarına doğru Birol Güven’in yapımcılığı ile çekilen “Merdiven Adam” filminde rol aldı.

2015 yılının Eylül ayında yapımcı Timur Savcı’nın yapımcılığını üstlendiği, Star TV’de başlayacak olan ‘Kösem Sultan’ dizisinde Safiye Sultan’ı Hülya Avşar canlandıracak. Kösem Sultan’ı ise Beren Saat canlandıracak. Ekin Koç’un canlandırdığı I. Ahmet’in eşi olacak olan Kösem Sultan’ın çocukluğunu ve gençliğini Yunan oyuncu Anastasia Thsilimpou 9 bölüm canlandıracak. Esra Dermancıoğlu’da Cennet karakterine hayat verecek.

Ödülleri:
2014 – 9. Uluslararası Dadaş Film Festivali – En iyi kadın oyuncu (Kadın İşi: Banka Soygunu)

Filmleri :
2015 – Muhteşem Yüzyıl: Kösem (Cennet) (TV Dizisi)
2014 – Merdiven Adam (Sinema Filmi)
2014 – Sil Baştan (TV Dizisi)
2013 – Kadın İşi: Banka Soygunu (Sinema Filmi)
2013 – Doksanlar(TV Dizisi)
2012 – Küçük Hesaplar (TV Dizisi)
2010 – 2011 – Fatmagül’ün Suçu Ne? (TV Dizisi)
2009 – Moral Bozukluğu ve 31(Sinema Filmi)
2009 – Sen Harikasın (TV Dizisi)
2009 – Avrupa Yakası (6. Sezon) (TV Dizisi)