Türk yönetmen ve senaryo yazarı. Avrupa’nın en iyi yönetmenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. 58. Cannes film festivalinde Emir Kusturica’nın başkanlığını yaptığı jüride yer almıştır. Ünlü yönetmenin 2004’te çektiği Duvara Karşı filmi, Britanya Film Enstitüsü tarafından Almanya’nın bugüne kadar çekilmiş en iyi filmi seçilmiştir.

25 Ağustos 1973’te Sürmene asıllı Karadenizli bir ailenin çocuğu olarak Hamburg, Almanya’da dünyaya geldi. 7 yaşında sinemayla ilgilenmeye başladı. 80’lerde özellikle Avrupa’da yaygın olan VHS video sistemiyle filmler izliyordu. 1994’te, 21 yaşındayken, Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Görsel İletişim Bölümü’ne kaydoldu. Aynı yıl 3 yıl boyunca devam edecek olan TV dizisi “Doppelter Einsatz”ta Erdal karakterini canlandırmaya başladı. Kariyerine aktör olarak başlayan Akın, bir yandan da üniversitedeki sinema eğitimine devam ediyordu.

1995’te ilk kısa metrajlı filmi Du bist es!’i (Sensin) çekti. Film, Hamburg Uluslararası Kısa Metrajlı Film Festivali’nde “Halk ödülü”ne layık görüldü. Ödülle birlikte sinemaya duyduğu inanç da artan Fatih Akın, 1996’ta ikinci kısa metrajlı filmi “Getürkt” için hem kamera arkasına geçti hem de filmde kardeşi Cem Akın’la birlikte başrolleri paylaştı.

İlk uzun metrajlı filmi “Kurz und schmerzlos”’a (Kısa ve Acısız) başladığında, yıl 1998’di. Film, Almanya’da “Adolf Grimme Awards”ta, Akın’a en iyi yönetmen ödülü kazandırdı. Ayrıca aralarında Locarno Film Festivali’nde Bronz Leopar da olmak üzere toplam 4 ödül alan Kısa ve Acısız, Avrupa’daki farklı festivallerdeki ödüllere de aday olarak gösterildi. Nejo rolünde sinema izleyicisiyle aktör olarak yeniden buluşan Fatih Akın, daha çok yönetmenlikle ilgileniyordu. Filmin başarısı, Akın’ın Avrupa’da tanınmasına neden oldu.

2000 yılında Hamburg Üniversitesi’nden mezun oldu ve aynı yıl romantik komedi türündeki filmi Im Juli’yi(Temmuzda) çekti genç yönetmen. Film İstanbul-Almanya arasında geçen bir yol filmiydi ve iki Alman genci arasındaki fa dolu olay örgüsü ve Akın’ın kendine has üslubuyla Temmuzda, yönetmenin popülaritesini arttırarak ciddi bir gişe başarısı elde etti. Tromsø International Film Festival ve German Film Awards, filmin ödüllendirildiği festivaller oldu.

2001’de “Denk ich an Deutschland – Wir haben vergessen zurückzukehren” belgeselini çeken Akın, 2002’de bir İtalyan ailenin hayatını mercek altına aldığı “Solino” filmi için kamera arkasındaydı. Bavarian Film Awards tarafından en iyi senaryo dalında ödüle layık görülen film, Guild of German Art House Cinemas’ta da Fatih Akın’a en iyi yönetmen ödülünü kazandırdı.

2004 başarılı yönetmen için ciddi anlamda bir dönüm noktası olacaktı. “Gittikçe büyüyen bir sivilcenin patlaması”şeklinde tanımladığı Gegen die Wand’ı (Duvara Karşı) çeken Fatih Akın, filmle adını tüm dünyaya duyurdu. Farklı festivallerce toplam 23 ödüle layık görülen Duvara Karşı, Almanya’nın ve dünyanın en prestijli sinema festivallerinden biri olarak kabul edilen Berlin Festivali’nde en iyi film dalında Altın Ayı’nın sahibi oldu. Oyuncuları Birol Ünel ve Sibel Kekilli’ye de en iyi erkek ve en iyi kadın oyuncu dallarında Altın Ayı kazandıran film, Newsweek ve Amerika’nın en popüler dergilerinden Time Out New York dergileri tarafından yılın en iyi filmi seçildi. Time Out New York’un sinema eleştirmeni David Fear, filmi ”Saf Mükemmellik” olarak tanımladı.

2005’te aşık olduğu şehir olarak belirttiği İstanbul’un zıtlıklarını ve renkliliğini müzik ekseninde kameraya alan Akın, belgeselinde Orhan Gencebay’dan Mercan Dede’ye, Sezen Aksu’dan Duman’a kadar tarzları birbirinden oldukça farklı müzisyenler eşliğinde, izleyiciyi farklı bir İstanbul seyahatine çıkardı. Aynı yıl Anno Saul’un yönetmenliğini yaptığı, Kebab Connection filminin senaryosunu yazan yönetmen, başrollerini Haluk Bilginer, Mehmet Ali Erbil ve Birol Ünel’in paylaştığı, Hırsız Var filminde de Lokman karakterini canlandırdı.

Avrupa’nın 25 ülkesinin 25 farklı kısa filmle anlatıldığı Visions Of Europe projesinde, Almanya’nın filmini çekmesi için bir Alman yönetmen değil de Fatih Akın seçildi. Her bir yönetmene kendi ülkelerinde hayata bakışı aktaran bir film yapmaları istendi. Filmlerin bugün veya yakın gelecek de geçmesi, beş dakika uzunluğunda olması ve her birinin aynı oranda bir bütçe harcanarak yapılması şart koşuldu. Fatih Akın bu proje için çektiği kısa filmle oldukça başarılı oldu.

2005 yılında Cannes Film Festivali’nde Salma Hayek, Javier Bardem ve Emir Kusturica ile birlikte jüride yer aldı.

2007 yılında “Yaşamın Kıyısında” adlı filmi vizyona girdi. Bu film ile Altın Portakal Film festivalinde “En İyi Yönetmen” ödülü dahil 5 ödül kazandı. Aynı film ile Cannes’da “En İyi Senaryo” ödülünü almaya hak kazandı.

Ödülleri :
1998 – Bavaria Film Ödülleri – En İyi Genç Yönetmen (Kısa ve Acısız)
1998 – Locarno Film Festivali – Bronz Leopar (Kısa ve Acısız)
2004 – Berlin Film Festivali – Altın Ayı (Duvara Karşı)
2004 – Avrupa Film Ödülleri – En İyi Film, İzleyici Ödülü (Duvara Karşı)
2007 – Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yönetmen (Yaşamın Kıyısında)
2007 – Bavaria Film Ödülleri – En İyi Yönetmen (Yaşamın Kıyısında)
2007 – Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Avrupa Sineması LUX Ödülü (Yaşamın Kıyısında)
2007 – Cannes Film Festivali – En İyi Senaryo Yaşamın Kıyısında

Filmleri :
1994 – Das Ende (yönetmen) (Kısa film)
1995 – Sensin – Du bist es! (yönetmen ve senarist) (Kısa film)
1996 – Getürkt (yönetmen ve senarist) (Kısa film)
1998 – Kurz und schmerzlos (yönetmen ve senarist)
1999 – Black Souls (Kısmet) (başoyuncu)
2000 – Im Juli (Temmuz’da) (yönetmen ve senarist)
2002 – Solino (yönetmen)
2004 – Gegen die Wand (Duvara Karşı) (yönetmen, senarist ve yapımcı)
2004 – Europäische Visionen (“Die alten bösen Lieder” bölümü; yönetmen, senarist ve yapımcı)
2005 – Kebab Connection (senaryo)
2006 – Takva – Gottesfurcht (Takva) (yapımcı)
2007 – Auf der anderen Seite (yönetmen, senarist ve yapımcı)
2008 – Chiko (yapımcı)
2008 – 1 1/2 Ritter – Auf der Suche nach der hinreißenden Herzelinde (oyuncu)
2009 – Der Name Murat Kurnaz (yönetmen ve senarist) (Kısa film)
2009 – Soul Kitchen (yönetmen, senarist ve yapımcı)
2009 – Min dît (yapımcı)
2009 – New York I Love You (yönetmen ve senarist)
2011 – Garbage In The Garden Of Eden
2011 – Çanakkale Günlügü
2012 – Cennetteki Çöplük (Garbage In The Garden Of Eden)
2014 – The Cut

Belgesel film :
2001 – Wir haben vergessen zurückzukehren (yönetmen ve senarist)
2005 – Crossing The Bridge – The Sound of Istanbul (yönetmen, senarist ve yapımcı)
2009 – Almanya 2009 (Deutschland 09 – 13 Kurze Filme Zur Lage Der Nation)
2012 – Garbage in The Garden of Eden (yönetmen)

Müzik videosu :

2002 – Digger Dance – Digger is a dancer
2005 – Sezen Aksu – Yanmışım Sönmüşüm Ben
2010 – Aynur Doğan – Rewend