Asıl adı Fenerbahçe Profesyonel Futbol Takımı olan takım genel olarak Fenerbahçe olarak tanınmaktadır. Tahmin edileceği üzere Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Liglerde yer alan profesyonel futbol takımıdır. Takım maçlarını genellikle Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda (İstanbul Kadıköy,50.509 kişilik) yapmaktadır. 1907 yılında kurulmuştur. Ülkemizin en çok taraftarı ve başarısı olan takımlarındandır. Takımın başkanı 1996’dan beri Aziz Yıldırımdır. Teknik direktöri ise Vitor Pereira’dır.

Fenerbahçe, ulusal seviyede 19 Süper Lig, 6 Türkiye kupası ve 9 Türkiye Süper Kupası şampiyonluğunu kazanmıştır. Kazandığı kupalar bakımından ülkemizin en başarılı 2. takımıdır (diğeri galatasaray bildiğimiz üzre). Kulübün futbol dışı diğer branşlarına gelirsek, kürek, masa tenisi, voleybol, boks, basketbol, atletizm ve yelken’dir. Bu arada 2012-2013 arasında UEFA Avrupa Liginde yarı finale çıkarak kendi tarihinde bir ilk başarmıştır, Avrupa kupasındaki en iyi derecesini almıştır. 1967-68 sezonunda şampiyonluk aldığı Balkan Kupası ise ülkemizin ve kulüp tarihinin ilk Avrupa kupası olmuştur.

Herkesin bildiği üzerine lakabı sarı kanaryadır bu takımın. Ayrıca Trabzonspor ve Beşiktaş gibi takımlarla rekabeti bunulsa da en büyük rakibi aynı şehirde bulunan Galatasaray’dır. Bu iki takım arasındaki maçlar Kıtalararası Derbi olarak adlandırılmaktadır. Fotmalarına gelirsek düz, sarı-lacivert çubuklu forma, beyaz şort ve yanlarında hafif çizgiler olan çoraplardan oluşmaktadır.

Fenerbahçe Fenerbahçe Fenerbahçe Fenerbahçe Fenerbahçe Fenerbahçe