Fouad Siniora, bankacı ve siyaset adamı. 2005 yılından beri Lübnan’ın Başbakanlık görevini yürütmektedir. Aynı zamanda Hariri Ailesi’nin 4 bankasından oluşan Groupe Mediterranee’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü’dür.

Fouad Siniora, 1943’de Sünni Müslüman bir ailenin çocuğu olarak Lübnan’ın Sidon kentinde dünyaya geldi. Eğitimine aynı kentteki American School for Boys’da başladı. 1970’lerde işletme yönetimi mastırı kazandığı ( MBA – Masters of Business Administration ) Beyrut Amerikan Üniversitesi’ni bitirdi. Mezuniyrikan Üniversitesi ve Lübnan Üniversitesi’nde profesör olarak dersler verdi.

1977 – 1982 yılları arasında Beyrut Merkez Bankası’nın denetleme komitesinde görev yapan Siniora, mesleki kariyerine de bankacılık ve finansla başlamış oldu. Daha sonra 45 yıllık arkadaşı ve Suriye karşıtı tutumunda yanında yer aldığı Lübnan Eski Başbakan’ı Rafik Al-Hariri’nin finansal kuruluşlarında kariyerine devam etti. 1992 – 2004 yılları arasında Hariri’nin kurduğu beş kabinede de Devlet Bakanı ve Maliye Bakanı olarak hizmet verdi.

Fouad Siniora, Suriye’nin Lübnan’dan çekilmesinin ardından başbakan oldu ve 19 Temmuz 2005 tarihinde ilk kez içinde Hizbullah mensuplarının da yer aldığı bir hükümet kurdu. Hizbullah’a sunduğu iyi niyetin yanında şu sözleri de Siniora’nın genel tutumu açısından önemlidir:

Hükümet, Lübnanlı insanların topraklarının serbestliğini sağlamak ve İsrail’in saldırı ve tehditlerine karşı onurlarını muhafaza etmek amacıyla ulusal haklarının doğal ve güvenilir bir biçimde ifade edilmesi için sergiledikleri direnişi dikkate almaktadır.

Suriyeliler evimizde ve bizler hala kendimizi korumak için çok güçsüzüz. Sivil savaşın korkunç hatıraları hala çok canlı ve hiç kimse kollarını kaldırmak için hazır değil.

2003 yılından bu yana Arap yazınına ve şiir yazmaya olan miri erkek ikisi kız olmak üzere üç çocuk babasıdır.