Asıl adıyla Galatasaray Spor Kulübü olarak tanınmaktadır. Fakat merkezi İstanbulda bulunan Galatasaray Futbol Takımı ile tanınan spor kulübüdür.

Ali Sami Yen ile arkadaşları tarafından öğrenci oldukları Galatasaray Lisesinde 1905te kurulmuştur. Futbol dalında yirmi kez lig şampiyonu olmuş, 16 kez Türkiye kupası ve 14 defa da Türkiye Süper Kupasını Kazanmış olmaktadır. 2000 yılında UEFA Kupasını’nı ve UEFA Süper Kupası’nı kazanmış olup ligde de dördüncü yıldızı takan ilk takım olmuştur.

2004’te Polonya’da 23 yaş altı dünya kürek şampiyonasında yarışanlardan İhsan Emre Vural ve Ahmet Yumrukaya ikilisi, hafif kilo ve iki tek kategorisinde şampiyon olmuşlardır. Türkiye’nin kürekteki ilk şampiyonluğunu kazandıranlardır.

2008’de Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, IWBF Şampiyonlar Ligi finalinde Alman rakibi RSV Lahn-Dill’i 63-51 yenerek, Japonya’da düzenlenen Kıtalararası Kitakyushu Kupası’nda Kanada’nın British Columbia takımını 77-62 mağlup ederek, şampiyonluğu eline aldı. 2012 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası final maçında Almanya’nın RSV Lahn-Dill takımıyla karşı karşıya geldi ve mücadeleyi 65-79 kaybederek Avrupa ikincisi oldu.

Galatasarayın ilk amblemi ağzında futbol topu taşıyan kanatları gerilmiş bir kartaldı. Ancak daha sonra Galatasaray Lisesi öğrencilerinden olan Şevki Ege tarafından çizilen bu amblem beğenilmeyince kaldırıldı. Günümüzdeki amblem ise 1923 yılında Ayetullah Emin tarafından çizilmiş ve oda Galatasaray Lisesi öğrencilerindendir.

Galatasaray kulübünün ilk renkleri bayrağımızdan esinlenilmiş olak kırmızı-beyaz idi. Fakat dönemin yöneticileri kuşkuyla yaklaşmışlar olaya ve oyuncuları takibe almışlardır. Renkler daha sonr sarı-siyah olarak değiştirilmiş fakat bu da tutmayınca bugünkü hali olan sarı-kırmızıyı almışlardır.

Galatasaray Galatasaray Galatasaray Galatasaray Galatasaray Galatasaray Galatasaray