Ghost (ABD’de Ghost B.C. adıyla bilinir.) Linköping’de 2008 yılında kurulan İsveçli heavy metal müzik grubudur. [1] 2010 yılında 3 parçalık demo ile birlikte Elizabeth isimli plak ve çıkış albümleri olan Opus Eponymous yayımlanmışlardır. Grammy ödüllerine aday gösterilen albüm olumlu tepkiler almış ve grubun tanınırlığını artırmıştır. İkinci albümlerini 2013 yılında Infestissumam adıyla yayımlayan grup İsveç listelerinde söz konusu albüm ile ilk sırada yer almış ve En İyi Hard Rock/Metal kategorisinde Grammy ödülü kazanmıştır.

Ghost, sahnedeki aykırı duruşları ile tanınmaktadır. Grupta vokalist dışındaki üyeler kapüşonlu siyah cüppeler giymekte ve vokalist ise kafatası makyajı ile şeytani bir anti-Papa figürü şeklinde giyinmektedir.[2] Grubun üyeleri gerçek kimliklerini saklı tutmaktadırlar. Vokalist Papa Emeritus takma adını kullanırken grubun diğer üyeleri Nameless Ghouls (İsimsiz Kötü Ruhlar) adı ile anılmaktadır.[2] Gruptan bir üye kimlikleri hakkındaki soruya “Eğer nasıl göründüğümüz sizin için bu kadar önemliyse demek ki bütün olayı kaçırmışsınızdır.” şeklinde cevap vermiştir. Ghost, müzikal açıdan genellikle Black Sabbath, Blue Öyster Cult, Mercyful Fate ve Kyuss’a benzetilir.

Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C Ghost B.C