1. Her zamanki gibi Güven;

Bir fikriniz veya geliştirdiğiniz iyi bir projeniz olabilir. Bunlar tek başına yeterli değildir hiçbir zaman. Yatırımcının sizde arayacağı şeylerden birisi güvendir. İşinize ve kendinize olan güveniniz yatırımcıya da yansıyacaktır. Asla unutulmaması gerekir, iyi bir yatırımcı ilk olarak güven arar.

2. Disiplin;

Yatırımcılar asla yolunacak tavuk ya da parasını kafasına göre herşey için harcayacak tipler değillerdir. Projenin uygulanabilirliğinden önce girişimcinin kendisini araştırırlar. Bunun için disiplini hayatınızda yer edinmeniz gerekir. Eğerki düzensiz bir hayatınız varsa bu yatırımcıyı iter, tedirginleştirir ve sizi olası yatırımcılardan uzaklaştırır.

3. Proje Geçmişi;

Projelerinizin geçmişi yatırımcılarınız için çok önemlidir. Yatırımcılar geçmiş zamanlı şirket raporlarını inceler ve finansal tablolar oluşturur. Bu vasıtayla yatırım için karar kılarlar.

4. Hayal satmayın;

Yatırımcıların çoğu sizinle tanışmadan önce işinizi araştırmış olacaktır. Onlara satacağınız hayal size hüsran olarak geri dönecektir. Gerçeklere odaklanın. Yatırımcıların çoğu sizin geçtiğiniz yolları eskitmiştir (siz giderken dönüyorlardır bile). İşin potansiyel değerini ve geleceğini değerlendirme konusunda güçlü tiplerdir. Bunun için gerçekler yatırımcıların hoşuna gider. Yani kısaca olay neyse direk onu söyleyin.

5. Doğru Yatırımcınızı Bulun;

Girişiminiz için doğru yatırımcıları arayın. Bulduğunuz her parası olanla anlaşma yapmayın, yapmayada çalışmayın. Uzun vadeli sürecek olan olası işiniz için huzurlu bir ortaklık şarttır. Yatırımcınızla aynı dilden konuştuğunuzdan emin olun.

6. Sağlam Sunumlar Hazırlayın;

İyi bir sunum bütün olayı lehinize çevirebilir. Şirketinizin şimdiki durumu ve potansiyel geleceği anlaşılır olarak anlatın. Çevreyi dolaşarak işin içine inin, sunumlarınızda. BU işe neden ve hangi sebeplerle girdiğinizi açıklayıcı bir anlatımla dile getirin.

7. Kendinize Güvenin, İşinize İnanın;

Eğer işinizle ilgili tereddütleriniz varsa bir daha düşünün. Bazı olası başarısızlıklardan değil doğrudan iş giriminizle ilgili kaygılarınız varsa bunlardan sıyrılın. Siz ne hissederseniz karışınızdakide aynısını hisedecektir. Eğer işe olan inancınızı gösterebilirseniz yatırımcı almak için kapılar sizin için sonuna kadar açılacaktır.

8. Şirkete şeffaflık katın;

Şirketiniz ile ilgili bütün haberleri ilk kurulduğu andan itibaren duyurun. Bunlar internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından rahatlıkla yapılabilir. BU şeffaflık yatırımcılar için güven sağlamaktadır.

9. Bildiğiniz Yolda İlerleyin;

Sadece hayal kurmak yetmez. Kurduğunuz şirketle aranızdaki teknik yeterliliği sık sık denetlemelisiniz. Sektörünüzle ilgili bütün gelişmele ve etkinliklere katılın. Bu sizin sektöre olan güncel bakışınızı geliştirecektir. Yatırımcılar ise sizin güncel bilginizi ve sektörel hakimiyetinizi ve mutlaka test edeceklerdir. Bu yüden gelişmeleri göz ardı etmemelisiniz.

10. Kamudan Destek Alın;

İşiniz için doğrudan bir yatırımcı bulamadıysanız. KOSGEB gibi kamu kuruluşlarına başvurabilirsiniz. Kamunun sizin sektörünüzle ilgili desteklerini araştırın.

Girişimcilerin Yatırımcıları Etkilemesi İçin Dikkat Etmesi Gereken 10 Etken ! Girişimcilerin Yatırımcıları Etkilemesi İçin Dikkat Etmesi Gereken 10 Etken ! Girişimcilerin Yatırımcıları Etkilemesi İçin Dikkat Etmesi Gereken 10 Etken ! Girişimcilerin Yatırımcıları Etkilemesi İçin Dikkat Etmesi Gereken 10 Etken ! Girişimcilerin Yatırımcıları Etkilemesi İçin Dikkat Etmesi Gereken 10 Etken ! Girişimcilerin Yatırımcıları Etkilemesi İçin Dikkat Etmesi Gereken 10 Etken !