Orebro Üniversitesindeki araştırmacılar (İsveç’te tabiki) 428 denek ile çok ilginç veriler ortaya çıkartarak bir çalışmaya imza attılar. Ulaşmak istenilen bilgi, göz renklerimizin bizim karakterimizi yasıtıp yansıtmadığı yönündeydi ve o bilgiye ulaştılar. Göz renkleri gerçekten de bizim karalterimiz hakkında bilgiler veriyor. Peki Nasıl oluyor bu iş? karşımızdaki kişinin gözüne bakıpta onun karakteri hakkında nasıl bilgi alabiliyoruz?

Göz nörolojik açıdan direkt beyinle bağlantılı bir organdır, hatta beynimizin bir parçası denebilir. Beyin organına fiziksel olarak bağtımız zaman bunu görebiliriz aslında. Beyin aktivitelerimiz normal olarak gözlerimize yansıyor. (Edinburgh Üniversitesinden, Dr. Anthony Fallone)

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki göz rengimiz, beyinde bulunan frontal lob ile aynı genden etkilenerek oluşmakta. Yani bizi biz yapan bütün temel parçacıklar, göz rengimizi belirlemekteler. Peki o zaman hangi göz rengi hangi karakter tipini yansıtmakta? İşte bu 428 denek ile yapılan deneyde elde edilen sonuçlar;

1. Koyu Kahverengi ve Siyaha yakın gözler

Doğduğu günden itibaren liderlik özelliklerine sahip ve çok keskin kararlar verebilen karakterler genelde bu göz rengine sahip oluyor. Göz bebeklerindeki siyahın çok baskın olduğu bu gözlere sahip insanlar diğer kişiler tarafından daha makbul bulunuyor. Bu da doğal olarak lider olmalarını sağlıyor, yani herkesin üstünde uzlaşmaya varabileceği kişiler koyu kahverengi rengi taşıyorlar. Aynı zamanda bu göz rengini taşıyan insanlar odaklanma konusunda çok başarılı olduklarından genel olarak sporda başarılı oldukları görülmüştür. Herhangi bir müsabakada baştan sona disiplini elden bırakmayan bu insanların derinlerinde taşıdıkları irade onları özel yapıyor.

2. Mavi Gözler

Melek ya da şeytan… Hangisi olacağınıza, yapacağınız seçimler karar veriyor. Mavi göz rengine sahip insanların büyük bir manevi gücü bulunuyor bunu hangi yönde kullandıklarına göre karakterleri oluşuyor. Mavi göz rengine sahip insanlar hiçbir zaman arada derede kalan insanlar olmuyor. Egoist olmak Mavi göz rengine sahip kişilerde baskın olarak gözükmektedir. Mavi gözlü insanlar gelişime daha açık, daha modern ve kolay odaklanabilen insanlar olarak genelde diğer insanlardan ayrışıyorlar. Mavi gözlü insanların çoğunlukta olduğu toplumlar daha özgür topluluklar oluşturabiliyorlar. Pitssburgh Sağlık Okulu’nun yaptığı saptamalar Mavi göz rengine sahip kişilerin acıya diğerlerine nazarah daha fazla dayanıklı olduklarını gösteriyor. Doğum sancısı ve hamilelik stresini mavi gözlü kadınların çok daha rahat aşabildiği deneklerde net bir şekilde ortaya çıkmış. Karşısındaki kişide etkileme gücünü elinde bulunduran Mavi renkli gözlere sahip insanlar kötülüğü seçtiklerinde gayette tehlikeli insanlar olabiliyorlar.

3. Gri Gözler

Çok ender olarak rastlanan gri gözler aslında mavi renginin bir türüne ait. İki farklı karakteri bünyesinde taşıyan gri renk gözlere sahip insanlar hakkında söylenebilecek en önemli şey, herkesten gizledikleri bir yönlerinin olduğu. Bu da mavi renk gözlere sahip insanlardakine benzer olarak iyi ya da kötü karaktere kolay bürünebilmelerini sağlıyor. Bu göz rengine sahip insanların renk tonu biraz daha açıksa ortaya bir kahraman çıkıyor. Uçuk mavi bir renge benzetilen bu renk tonuna sahip insanlar, genelde diğer insanlara yardım etmek için içleri yanıp tutuşan iyilik melekleri oluyor.

4. Ela Gözler

Ülkemizdeki en yaygın göz renklerinden biri olan Ela gözler çok özel bir karakterin aynasıdır aslında. Üstünüzdeki renge ve ışığa göre yeşilden kahverengiye doğru büyük bir renk cümbüşü sunan ela gözlü insanlar, kendine has özelliklere shaip oluyorlar. Genel olarak, spontane yaşayan ve özgürlükçü olan ela gözlüler dengeli olsalarda gizemli yönleriyle de dikkat çekiyorlar. Günet Avustralya Üniversite’sinden Dr. Matthew Leach’in yaptığı bir araştırmada ela gözlü insanların sindirim sistemi sorunlarını daha çok yaşadığını görülmüş. Göz renklerine göre yapılan kan testlerinde ela gözlü insanların karaciğerlerindeki ortak değerlerin böyle bir sonuç çıkardığı anlaşılmış.

5. Açık Kahverengi Gözler

Ülkemizdeki en yaygın göz renklerden bir diğeri olan açık kahverengiyse, arkadaş canlısı ve sıcakkanlı insanlarda ortaya çıkuyor. Prag’daki Charles Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre bu göz rengine sahip insanların kibar, saygıdeğer ve ağırbaşlı olduklarını göstermiş. Bu göz rengine sahip olan insanların diğer insanlardan daha az uyudukları tespit edilen bir başka veri. Bu sebeple uyku bu insanlar için çoğu zaman bir sorun olabiliyor. Zamanında yatmak, zamanında kalkmak konusunda açık kahverengi gözlere sahip insanlar sıklıkla sıkıntı çekebiliyorlar.

6. Yeşil Gözler

Çekicilik bu gözlere sahip insanların ortak özelliği olarak ortaya çıkıyor. Gayet seksi olarak tanımlanan bu göz rengine sahip kişiler etrafındaki kişileri en hızlı etki altında bırakanlar olarak tespit edilmiş. Etrafındakileri kontrol konusunda liderlik vasfı olmamasına rağmen, insanları perde arkasından yönlendirmede tam bir sensei (usta) olan yeşil gözlü kişiler dikkat edilmesi gereken karakterler. İpleri bir şekilde eline almayı başaran yeşil gözlü insanlar, Dr. Hamadi Kallel’in tespitlerine göre gizemli ve özgüveni yerinde insanlar. Yaratıcı olan ve sinirlerini yeri geldiği zaman kolay kontrol edebilen yeşil gözlüler, kriz yönetimleri için biçilmiş kaftan.

Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor Göz Renginiz Karakterinizi Anlatıyor