Bünyesinde Ottoman Life İnşaat’ı da bulunduran Pet Holding’in Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Güntekin Köksal, 6 Haziran 1931 tarihinde İzmir’de Karşıyaka’da bir memur çocuğu olarak doğmuştur. İlk orta ve lise eğitimini İzmir’de yapmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi sınavlarını kazandı. Ancak okurken ailesinin maddi imkansızlıkları nedeni ile okuldan ayrılarak Askeri Tıbbiye-yi Şahane’ye girdi. İkinci sınıfa geçerken bir arkadaşının yerine imtihana girdi diye okuldan atıldı.

Tekrar sınava girerek İstanbul Teknik Üniversitesini kazandı. Orada okurken kazandığı Devlet bursu ile Avrupa’ya giderek Üniversiteyi dışarıda okudu. 1953 yılında başladığı Avusturya Leoben Üniversitesi’nde Sondaj Mühendisliği ve Petrol Mühendisliği dallarında Lisans ve yüksek lisans yaptı ve 1959 yılında Türkiye’ye döndü. Yurda döndükten sonra 11 senesi batman’da 5 sene de Ankara’da olmak üzere 16 sene TPAO’da çalıştı. Ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversite’sinde 7 sene Petrol Mühendisliği dersleri verdi.

Güntekin Köksal, 1974 yılında Pet Holding’i kurmadan önce, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO), üretim, sondaj, rezervuar, makina ve bakım bölümleri yöneticilikleri de dahil olmak üzere toplam 16 yıl çalışmıştır. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’ndan 1974 yılının Ağustos ayında ayrıldı.

1974 yılında Ankara, Tunus Caddesi’nde bir ofis kiralayarak PET TİCARET BÜROSU adı altında mümessillik, müşavirlik ve sigortacılık faaliyetlerinde bulunmak üzere ticari hayata başladı. Bu büroda hiç iş yapamadı. 1979 yılında Pet Mühendislik Müşavirlik Mümessillik Limited Şirketi kuruldu. 1979 yılında Petkontur Konut, İnşaat ve Turizm Şirketi kuruldu. Yine aynı yıl mevcut şirketlerin faaliyetlerini tamamlamak ve desteklemek amacıyla Gözetim Ekspertiz Servis Limited Şirketi kuruldu ve 1981 yılında Pet-Madencilik İmalat Limited Şirketi adı altında çalışmalarını sürdürmeye başladı. Aynı yıl içinde, Petkök Gıda Maden Ve Sanayi Ürünleri İhracat İthalat Ve Pazarlama Limited Şirketi kuruldu ve 1986 yılında Petmer Maden Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi’ne dönüştürüldü. 1992 yılında ise ünvanı Pet Demir Çelik Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi yapılmak suretiyle ticari faaliyetlerini devam ettirdi. 1981 yılında sayı için Pet Holding A.Ş. kuruldu.

1974 yılından itibaren yaklaşık 10 sene mümessillik ve müşavirlik islerini yürüttü. Bu işler için Rusya başta olmak üzere, Almanya ve Amerika’dan, Japonya’dan pek çok firmanın temsilciliklerini yaptı. 1980 yılına geldindiğinde Köksal bu işlerinden yaklaşık 1,5 milyon dolar gelir elde etmişti.

1990 yılında Pet Holding’in bir alt kuruluşu olarak kurduğu Petoil A.Ş. aracılığı ile, Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye, Yemen ve Kuzey Irak’ta petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulundu.