Oje kurudukça daha rahatsız edici bir hal alabilir. Oje lekelerinde genellikle anında müdahale etmek lekeyi çıkartmak için avantaj olabilir. Kuruyan bir oje lekesi ile baş etmek zordur.
Halılarınızın üzerine dökülen ya da bulaşan oje lekeleri için öncelikle asetona başvurabilirsiniz. Aseton saf olduğu sürece leke daha çabuk çıkabilir. Fakat saf aseton yıpratıcı ve renk açıcı olacağından katkılı asetonları tercih etmeniz daha doğru olabilir. Halıda oluşan oje lekesi için temiz bir havlu ya da kağıt havluya bir miktar aseton döküp lekenin üzerine koyunuz. Birkaç dakikada bir bu işlemi tekrarlamalısınız. Oje havlu tarafından emilmesi gerekir. Bu işlemi tekrarladıktan sonra halıdaki lekenin renginin solduğunu görebilirsiniz. Daha sonra temiz bir havlu ile tekrar ovalayarak asetonla tampon yaparak lekeyi temizleyebilirsiniz. Leke iyice açıldıktan sonra deterjanlı su ile bez yardımıyla silebilirsiniz.

7891_64Oje lekesini halılarınızdan çıkartmak için işlem yaparken halı üzerinde ovalamamaya dikkat ediniz. Lekenin yayılmasını engellemek için tampon hareketleri lekeyi çıkartmak için en doğru yöntemdir.

Kaynak: BilgiUstam