Hamza Yerlikaya, 17 yaşında Büyükler kategorisinde dünya şampiyonu oldu. Sporculuk kariyerinde 2 Olimpiyat, 3 Dünya ve 8 Avrupa şampiyonluğu kazanarak, gelmiş geçmiş en başarılı güreşçiler arasında yer aldı.

Aslen Sivaslı olan Hamza Yerlikaya, 3 Haziran 1976’da İstanbul, Kadıköy’de doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Emine’dir. Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünü bitirdi.

3 çocuklu Yerlikaya ailesinin, Mart 1976’da İstanbul’a taşınmasından 3 ay sonra dünyaya gelen Hamza’nın babası Mustafa YERLİKAYA’da eski bir güreşçi idi. İstanbula taşınmalarından kısa süre sonra maddi sıkıntılar nedeniyle güreşi bırakan Mustafa YERLİKAYA, bu ayrılığı hiç bir zaman unutamadı.

Güreşi bırakmasından dolayı yaşadığı üzüntüyü üzerinden atamayan Mustafa YERLİKAYA, ailenin en büyük çocuğu olan Muttalip’i İstanbul Demirspor Klübü, Güreş bölüme yazdırdı. Muttalip’in hemen bir yıl ardından 1986’da Hamza Yerlikaya da güreş’e başladı.

Hamza Yerlikaya, katıldığı ilk uluslararası turnuvada (Dünya Şampiyonası) dördüncülük elde etmiştir.

O dönemin Federasyon Başkanı Sadettin Tantan’ın isteği ile 1993 yılında İstanbul’da düzenlenen Büyükler Avrupa Şampiyonası’na katıldı ve ikinci oldu. Aynı yıl Stokholm’de düzenlenen 1993 Dünya Şampiyonasında Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuştur.

Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) modern güreşin tarihinde dünya minderlerinde ilk kez 17 yaşında bir güreşçinin şampiyon olduğunu açıklamış ve Hamza Yerlikaya’yı Asrın Güreşçisi unvanı ile ödüllendirmiştir. “Devlet Üstün Hizmet Madalyası”nın sahibi oldu.

1996 – 1997 yıllarında Ankara’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nde askerlik görevi devam ederken Türk askeri olarak sivil bir olimpiyatta altın madalya alarak Türk spor tarihinde bir ilke imza atmıştır.

22 temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde 23. dönem TBMM (AKP) Adalet ve Kalkınma Partisi Sivas milletvekili seçildi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşavirliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Hanra 22 Ekim 2012 tarihinde yapılan seçimle Türkiye Güreş Federasyonu başkanlığına seçildi. 2015 yılı genel seçimleri için bu görevinden istifa etti.

Hamza Yerlikaya, 24 Ekim 2010 tarihinde Ebru Küçük ile evlendi. 2 çocuğu vardır. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, çiftin düğün törenine katıldı. Nikahını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kıydı.

Hamza Yerlikaya, 10 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Baş Danışman olarak atandı.