Çeşitli gazetelerde editörlük ve köşe yazarlığı yapmış, Rüyalarını Ver Bana başta olmak üzere pek çok romana imza atmış olmasına rağmen, özellikle genç takipçileri tarafından futbol konusundakirıyla tanınan Türk gazeteci, yazar ve spor eleştirmeni.

Haşmet Babaoğlu, 1955 yılında, Bursa’da dünyaya geldi. Çok genç yaşlarda ailesi ile beraber İstanbul’a taşınan Babaoğlu çocukluğu ve gençliğini bu şehirde geçirdi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olan Babaoğlu, yüksek lisansını da aynı bölümde tain ardından uzun bir süre boyunca işsiz kalan Babaoğlu, bu dönem boyunca ağırlıklı olarak ansiklopediler için yazdığı telifli yazılardan gelen paralarla geçindi.

Gazetecilik mesleği aklında yokken, garip bir tesadüf sonucunda Nokta dergisine giren Babaoğlu, daha sonraki yıllarda çeşitli dergi ve gazetelerde editörlük ve köşe yazarlığı görevlerinde bulundu. Spor yazılarına o yıllarda yeni kurulan Yeni Yüzyıl gazetesinde başlayan başarılı yazar, gazetenin kapanışına kadar bu yazıları sürdürdü. Aldığı olumlu tepkilerin de etkisiyle spor yazılarından bir daha hiç kopmayan Babaoğlu, Yeni Yüzyıl’ın ardından sırasıyla Yeni Binyıl, Sabah ve Vatan gazetelerinde yazılarını sürdürdü.

Köşe yazılarının yanı sıra edebiyata da el atan Babaoğlu, toplam dört adet kitap piyasaya çıkarttı; Herkes Birbirine Sevgi Herkese Karşı (1998), Bekle Beni Gelmeyeceğim (2001), Rüyalarını Ver Bana (2003) ve Haydi Kıralım Hayallerimizi (2004)

Babaoğlu halen ATV’de yayınlanan Yaşamdan Dakikalar adlı söyleşi programının sunuculuğunu yapmaktadır ve de 2002 yılından bu yana NTV’de yayınlanmakta olan, ülkemizin en fazla izlenen spor programlarından birisi olan 90 Dakika’da Fuat Akdağ ve Hıncal Uluç ile beraber, ağırlıklı olarak futbol üzerine olmakla beraber her türlü spor üzerine düşüncelerini paylaşmaktadır.