Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) kurucusu ve Genel Başkanıdır.

Haydar Baş, 28 Ocak 1947 tarihinde Trabzon’da doğmuştur. Trabzon Akçaabat ilçesine kayıtlıdır. Annesisı Hasan Baş’tır. Perihan ve sevim adında kardeşleri vardır. İlk, orta ve lise eğitimini Trabzon’da yaptı. Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü’nden 1970 yılında mezun olmuştur.

Yüksek lisansını ve doktorasını Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi’nde “Veda Hutbesinde İnsan Hakları” konusundaki tezi ile tamamladıktan sonra bu üniversitede çalışmaya başladı. Doktora sonrası akademik çalışmalarına devam ederek “İslam ve Hz. Mevlana”, “Tasavvuf Tarihi”, “Din Sosyolojisi” varındaki tezleri neticesinde “Profesörlük” unvanını da aynı üniversiteden almıştır.

Bakü Devlet Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Haydar Baş, halen Doğu Dilleri ve Edebiyatlarını Araştırma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde vazifesini sürdürmektedir.

Haydar Baş, Mefkureci Öğretmenler Derneği’nin Trabzon Şubesi Başkanlığını yaptı. Beş yıl Devlet Liselerinde, iki yıl Ticaret Liselerinde ve İmam Hatip Liselerinde olmak üzere yedi öğretim yılı öğretmenlik yaptı.

Haydar Baş, aynı zamanda bir araştırmacı, yazar, işadamı, sanayici ve tüccarlık yapmaktadır.

İPA A.Ş.’nin (Trabzon Gıda Ve İhtiyaç Maddeleri Ticaret Ve Sanayi A.Ş.) Bölge Müdürlüğünü yaptı. “BAŞ” Şirketler Grubunun, BAŞ Çelik Fabrikalarının, BAŞ Ticaret A.Ş.’nin ve BAŞ Isı Sanayi’nin kurucusudur.

Haydar Baş, Türkçeden başka Fransızca, Arapça, Farsça ve Azerice bilmektedir. İCMAL, ÖĞÜT ve MESAJ dergilerinin kurucusu olup halen başyazarlığını yapmaktadır. Ayrıca Medya Patronu Olan Haydar Baş, Meltem TV, Mesaj TV, Yeni Mesaj Gazetesi gibi medya Kuruluşlarının da sahibidir.

Prof. Dr. Haydar Baş’ın görüşleri ve tezleri dünyada ve Türkiye’de çeşitli üniversitelerde lisansüstü tezlere ve akademik araştırmalara konu olmuştur. Prof. Dr. Haydar Baş, yurt dışındaki araştırma ve düşünce kuruluşlarında otuzun üzerinde ödüle layık görülmüştür.

Bağımsız Türkiye Partisi Prof. Dr. Haydar Baş’ın isteğiyle 25 Eylül 2001 tarihinde Prof. Dr. Ata Selçuk tarafından kurulmuştur. Daha sonra Ali Gedik genel başkan olmuş, sonrasında da Prof. Dr. Haydar BAŞ genel başkan olmuştur.

Evlilikleri :
1.eşi : 1969 yılında Ayşe Baş ile imam nikahı ile evlendi, 6 Ağustos 1971 tarihinde resmi nikah yaptı. Bu eşinden 8 çocuğu vardır. Ayrıca diğer eşlerinden olma çocuklarıyla birlikte 18 çocuğu vardır.
2.eşi : Ankara Tıp Fakültesi’nde öğrenci olan “Emine Akdaş” ile 1989 yılında imam nikahı ile evlendi.
3.eşi : Ankara Tıp Fakültesi öğrencisi ol nikahı ile evlendi.
4.eşi : 2004 yılında Yargıtay’ın 15. Dairesi’ nin Üyesi olan İzzet Karadaş’ın kızı Sinem Karadaş ile imam nikahı ile evlendi.

Haydar Baş’ın eşleri Trabzon’da müstakil bir apartmanda; her katı ayrı bir eşine tahsis edilmiş olarak oturmaktadır. İstanbul ve Ankara’ya geldiğinde de kendisine ve ailesine tahsis edilmiş ev hazır beklemektedir.

Kitapları :
1 – Milli Ekonomi Modeli
2 – Sosyal Devlet / Milli Devlet
3 – Imam-i Ali
4 – Hz. Fatima
5 – Veda Hutbesinde İnsan Hakları
6 – Alemlere Rahmet Hz. Muhammed (s.a.v) 2 Cilt
7 – Dini ve Milli Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler
8 – İslam’da Kadın Hakları
9 – Makalat
10 – Mektubat
11 – İslam ve Hz. Mevlana
12 – Islam’da Zikir
13 – Islam’da Tevhid
14 – Iman ve Insan
15 – Insan-ı Kamil ve Nefs Mertebeleri
16 – Hacc’ın Hikmetleri
17 – Hıristiyanlık ve Yahudilik
18 – Hikmetin Sırları
19 – Din Tahripçilerine Kur’an-ı Kerim’in Cevabı
20 – Dua ve Evrad
21 – Birliğe Doğru
22 – Veda Hutbesi ve Evrensel Beyanname
23 – Nefs Terbiyesi
24 – Varoluşun Gayesi: Zikrullah
25 – Yaşayan Kur`an: Sünnet
26 – Dar Bölge Yaygın Kalkınma Modeli
27 – Das Nationale Wirtschaftsmodell (Milli Ekonomi Modeli Almanca)
28 – Oluş Sırrı
29 – Hadikatü`l Cennah (Dua Kitabi)
3o – Niçin Türkiye?
31 – Imam Hasan
32 – Imam Hüseyin