Boyutlar : 146,36 x 70,6 x 9,35 mm

CPU : Qualcomm® Snapdragon™ 801, dört çekirdekli İşlemci

Ağırlık: 160g

Platform : HTC Sense™ ile Android™ HTC BlinkFeed™

Ekran : 5,0 inç, Full HD 1080p

Sim Kart Tipi : nano SIM

Tasarım
HTC One’daki alüminyum kasa ilgi çekmiş ve sevilmişti. HTC geleneğini bozmadan devam ediyor. Cihaz selefi HTC One’daki gibi yekpare alüminyum kasasıyla dikkat çekiyor. M8’de farklı olarak alüminyum kasa fırçalanmış. Bu da telefonun daha çekici ve şık durmasını sağlıyor. Telefonu kılıfıyla kullandığınızda bu şık görüntüden mahrum kalabilirsiniz. Arka kısım kenarlara doğru eğimli olarak geliyor. Eğimli olması telefonun ele oturmasını sağlıyor. Köşeler biraz daha yuvarlak. HTC, M7’ye göre tasarımı biraz daha yumuşatmış. Ekranın 5 inç olması ve telefonun boyunun uzamasıyla birlikte, Tayvanlı üretici yaptığı tasarım değişiklikleriyle kullanımın rahat olmasını amaçlamış. Kullandığım süre boyunca tasarım değişiklikleri sorun teşkil etmedi. Aksine rahat ve esnek bir kullanım sağladı.
Sağdaki ses kontrol düğmeleri artık hafif bir çıkıntıya sahip, bu çıkıntı sayesinde düğmelere ulaşmak daha kolay. Ses düğmesinin üstünde microSD kart girişi yer alıyor. Artık yeni HTC One’da 128 GB’a kadar artırılabilir hafıza desteği bulunuyor. Sim kart girişi ise önceki modelde olduğu gibi solda konumlandırılmış. Yeni HTC One’ın nano sim kart ile çalıştığını belirtelim. Micro sim kart kullanıyorsanız, sim kartınızı ya kestirmeniz ya da yenisini almanız lazım. Tavsiyem kestirmeden direk yenisini almanız. Kesik sim kartlardan dolayı temassızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Alt tarafta ise kulaklık ve USB girişi bulunuyor. Kulaklık eskiden üstteydi. M8’in arkasında Duo Kamera adı verilen çift kamera teknolojisi mevcut.
Cihaz 160 gram ağırlığa sahip ki, 5 inçlik bir telefon için makul bir ağırlık diyebiliriz. Telefonun boyutları kot pantolon veya mont cebinde taşımaya uygun. Tasarımda tek takıldığım nokta ön taraftaki HTC logosu oldu. Eski One’da logo yanında yer alan düğmelerle birlikte logo kısmı çok fazla yer kaplamıyordu. Normal duruyordu. Ama M8’de logo gereksiz bir alan kaplıyor. Yazılımsal tuşlardan dolayı ekranda bir alan kaybı söz konusu. Halbuki logo kısmı buradan kaldırılıp, yazılımsal tuşlar logo yerine alınarak ekran daha geniş tutulabilirmiş.

Yazılım
Yeni HTC One’ın performansının iyi olmasının diğer nedeni ise yazılımsal. Ben Sense 3’teki performansı 4’te bulamamıştım. Ancak HTC, Sense 5’le birlikte durumu toparladı. İyi yöndeki ilerleyiş Sense 6’da devam ediyor. Sense 6’da yeni temalar gibi yeni özelleştirme seçenekleri var. Bununla birlikte geçişlerdeki transparan efektler iyileştirilmiş. BlinkFeed bildiğimiz gibi ama birkaç ekstrası daha var ve eskisine göre daha akıcı. Sense 4 ve 5 arasındaki büyük değişiklik gibi Sense 5.5-6 arasında çok büyük değişiklik yok.
İnternette yaptığım araştırmada Sense 6’da HTC’nin alt yapıda bazı noktaları sıfırdan alarak performansı yükselttiğine dair bazı yorumlar okudum. Telefonun uygulama kısmına girdiğinizde kılavuz boyutu standart olarak 4×5 olarak geliyor. 3×4 olmaması daha iyi olmuş. Ama isteyen seçeneklerden 3×4’ü seçebilir. Menü fontlarında ve renklerinde de bir takım değişiklikler var. Ayarlardaki başlıklar bana eskisine göre biraz daha sönük renkte geldi. Zoe ayrı bir uygulama olarak telefondaki yerini almış durumda. Şimdilik Zoe kullanılmıyor, ama HTC’nin ileriki zamanlarda Zoe’le ilgili planları var. Galeri kısmında da birkaç değişiklik yapılmış.

Fiyatlar
2.249,00 TL – teknosa.com
2.099,00 TL – vatanbilgisayar.com
1.889,00 TL – hepsiburada.com
1.869,00 TL – kliksa.com

HTC One M8 HTC One M8 HTC One M8 HTC One M8 HTC One M8 HTC One M8 HTC One M8 HTC One M8