Hugh Grant, 1960 doğumlu, İngiliz halkının “ideal fizikli erkek” olarak gördüğü sinema oyuncusu. Genellikle orta sınıfın üzerindeki İngiliz erkek karakterleri canlandıran Hugh Grant, aynı zamanda Simian Films adlı yapımcılık şirketinin sahibi.

Hugh John Mungo Grant, İskoç asıllı James Grant ve Finvola Grant’ın ilk çocukları olarak İngiltere’nin Londra kentinde, 9 Eylül 1960’da dünyaya geldi.

Laytmer Upper School’dan mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi alan Hughında Piers Gaveston Society adlı öğrenci kulübüne üyeydi. İlk film deneyimini 22 yaşında ve hala öğrenciyken, Oxford’un finanse ettiği 1982 yapımı Privileged ile yaşadı. 1980’li yıllarda tiyatro oyunculuğuna başlayan Grant, bunun yanısıra bazı filmlerde de rol aldı.

Hugh Grant, 1991 yılında Frederic Chopin’in Impromptu adlı filminde Julian Sands’la başrolleri paylaştı. Sonrasında, kadrosunda yer aldığı, 1993 yapımı The Remains of The Day ile önemli bir başarı yakaladı. Bu filmin ardından adı, 1987’den bu yana birlikte olduğu sevgilisi Elizabeth Hurley ile tekrar beraber anılmaya başlanmıştı. Grant, 1994 yapımı olan Andie McDowell ile başrolü paylaştığı, Four Weddings and A Funeral filmiyle yıldızlaştı.

1995 yılında, Sense And Sensibility adlı filmde başrol aldı. Aynı yıl içinde Sunset Boulevard, Hollywood’da, arabasında Divine Brown adlı hayat kadını ile birlikte uygunsuz bir pozisyonda yakalanan Hugh Grant, 1180 dolar ceza ve 2 yıl gözaltında kalması şartıyla serbest bırakıldı. Grant’ın fotoğraflarının tüm dünyada yayınlanmasıyla, sevgilisi Elizabeth Hurley ile birkaç seneliğine, kendini affettirinceye kadar ayrı kaldılar.

Julia Roberts’la birlikte oynadığı 1999 yapımı Notting Hill, 2001 yapımı Bridget Jones’s Diary ve Sandra Bullock ile başrollerini paylaştığı 2002 yapımı Two Weeks Notice ile kariyerine başarıyla devam eden İskoç asıllı İngiliz aktör, sinemadaki performansı ile birçok ödül kazandı:

1987 : Venedik Film Festivali – En iyi aktör, Maurice.

1994 : Chicago Film Critics Association – En çok ümit veren aktör, Four Weddings and a Funeral ve Sirens.

1994 : Golden Globe – En iyi aktör (Müzikal veya Komedi), Four Weddings and a Funeral.

1994 : BAFTA – En iyi aktör, Four Weddings and a Funeral.

Orange 2001 Film Araştırması’nda “En iyi İngiliz aktörler” arasında 4. sırada olan Hugh Grant, ayrıca 1995 yılında İngiliz Empire Dergisinin “Film Tarihinin En Seksi 100 Starı” listesinde 43. sıradaydı. İngiliz aktörün New York’ta yaşayan James Grant adında bir de erkek kardeşi var.