Çoğu zaman dinlenmeye vakit ayırdığınız zamanlarda ortaya çıkan karıncalanma, uyuşma, bacakta çekilme vb. olan huzursuz bacak sendromunun her yaşta ortaya çıkabileceği şimdiye kadar biliniyor.

Bacaklardaki huzursuzluk nedeniyle hastalar pek çok aktiviteye katılamaz, televizyon izlerken bile sorun yaşarlar. Sinema gibi ortamlarda ve seyahat nedenyle bindikleri araçlarda sıkıntı çekmektedirler. Çünkü bacaklarını hareket ettirecekleri bir ortam ararlar. En kötüsü de yatağa girdiklerinde bu durumun uyumalarına izin vermemesidir.

Hastalık birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılmaktadır ve bu yüzden de nedenleri değişkendir. Birincil olanların belirgin bir nedeni yoktur. 40-50 yaşından önce başlamaktadır. Kadınlarda ise daha sık rastlanır. Yavaş yavaş ilerler ve genetik yatkınlık daha fazladır. İkincil olanlarında ise kadın-erek oranı eşit olmakta birlikte başka hastalıklarla ilişkili olarak görülür. İkincil tipte olan huzursuz bacak sendromu başka hastalıklarla ilişkili olarak da ortaya çıkmaktadır. Özellikle demir eksikliği anemisi ikincil tip huzursuz bacak sendromu olan kişilerin %20’sinde saptanabilir.

Huzursuz bacak sendromu böbrek, şeker hastalığı, gebelik ve romatizmal hastalıklarla ilişkilidir. Ayrıca bazı antirepresan, antipepileptik ve grip ilaçları da bu sendroma sebep olabilimektedirler. Alkol, nikotin ve kafein şikayetlerini arttırabilir. Hastalığın omurilik ve beyindeki refleks aktivitesinin artmasıyla ilişkili olduğunu düşünülüyor ancak kesin sebebi hala bilinmemektedir. Genellikle 20’li 30’lu yaşlarında ortaya çıkmakla beraber, yaş ilerledikçe görülme olasığı da artmaktadır. Nadir olmakta birlikte bebeklerde dahi görülebilir.

Huzursuz bacak sendromu yaşalanların alkol, sigara, kafein kullanımıyla beraber sendrom bulgularını arttırabilir. Bu tetikleyicilerden kaçınılmasıyla birlikte şikayetlerde gözle görülür azalmalar olabilir. Ayrıca bazı ilaçlar da benzer bulgulara sebep olabileceği için reçetesiz ilaçların kullnılmaması gerekir. Orrta düzeyde egzersizin faydalı olabileceği ancak ağır egzersizin şikayetlerini artttırdığı düşünülüyor. Ayrıca hastanın sıkıntılı ortamlaradan kaçınması da gerekmektedir.

Birçok insan bu hastalığa hatta yaşadığı rahatsızlığa rağmen hangi bölüme başvuracağını bilmemektedir. Bu, bacaklarda karıncalanma, yanma, ağrıyla engellenemez hareket ettirme güçlüğü şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Her yaşta görülebilir. Fakat kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür. Genel olarak ömür boyu devam etmektedir. Fakat ilaç tedavisi ile şikayetleri azaltmak mümkündür. Bazı hastalarda ilaç kullanmadan günler, haftalar ya da yıllar süren iyileşme dönemleri saptanabilir.

Eğer altta yatan bir hastalık var ise öncelikle bu hastalık tedavi edilmelidir. Bir örnek verecek olursak demir eksikliine bağlı olduğu durumlarda demir eksikliğinin giderilmesiyle şikayetler kaybolabilir. Fakat birincil huzursuz bacak sendromu tanısı konulduğunda ilaç tedavileri veriliyor. Eğer hafif şikayetler mevcutsa, sadece tetikleyicilerden kaçınmak ve uyku düzenlenmesi yeterli olabiliyor. SIcak veya soğuk uygulamalarda da bazı olgular faydalı sonuç vermektedirler.

Husursuz Bacak Sendromu Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Husursuz Bacak Sendromu Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Husursuz Bacak Sendromu Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Husursuz Bacak Sendromu Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Husursuz Bacak Sendromu Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Husursuz Bacak Sendromu Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?