Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, insan vücuduna manyetik sinyaller göndererek çalışan yeni bir iletişim tekniği geliştirdi.
İlerleyen yıllarda ‘senden çok iyi elektrik aldım’ cümlesinin yanına bir de ‘senden kablosuz bağlantı aldım ama çok zayıf’ eklenebilir. Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği bir sistem, mevcut kablosuz iletişim sistemlerine alternatif olacak ve giyilebilir elektronik cihazlar arasında veri alışverişi yapılabilmesinin yolunu açabilecek.

Akıllı saatler ve vücut sensörleri gibi giyilebilir elektronik cihazlar, genellikle Bluetooth ile bağlantı kurarak alıcıya veri iletimi yapıyor. Bluetooth, bağlantı sırasında çok fazla güç tüketimine sebep oluyor ve bu durum bazı cihazların pil tüketiminin çok daha kısa sürede olmasına sebep oluyor.

Geliştirilen yeni iletişim tekniğinde radyo dalgaları kullanılarak insan vücudu etrafında veri iletimi sağlanarak 10 milyon kat daha düşük yol kayıplarına uğranmış. Sonuç olarak bu iletişim yöntemi ticari anlamda da bir kazanç sağlanmasını sağlarsa, ilerleyen yıllarda daha az enerjiyle çalışan konforlu giyilebilir cihazlar üretilebilir.