Apple‘ın mobil işletim sistemi iOS’in en yeni sürümü iOS 9 nihayet yayınlandı. Haziran ayında düzenlenen WWDC 2015 geleneksel yazılımcı konferansında ilk kez gösterilen iOS 9, geride kalan yaz ayları boyunca yayınlanan çeşitli geliştirici beta sürümleri eşliğinde son hâline doğru yol almış, aynı zaman zarfı içinde yayınlanan public, yani herkese açık beta sürümleriyle de meraklı kullanıcılarla daha erken zamanda buluşmuştu.

Apple geçen hafta düzenlenen 9 Eylül basın etkinliğinde iOS 9 güncellemesinin 16 Eylülde yayınlanacağını açıklamıştı. iOS 9 ile birlikte yeni özellikler, görünür değişiklikler sunuluyor, ancak buzdağının su altındaki kısmında da dikkat çeken yenilikler ve değişiklikler bulunuyor. Apple, iOS 9’un daha iyi performans göstermesini, eski cihazlarda bile düzgün şekilde çalışmasını sağlayacak adımlar attı.

Bunun neticesinde iOS 9 geniş bir cihaz desteğine sahip. iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 6, iPhone 6 Plus gibi mevcut iPhone modelleri; iPad 2, 3. Nesil iPad, 4. Nesil iPad, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2 ve iPad mini 3 gibi mevcut iPad modelleri, aynı zamanda 5. ve 6. Nesil iPod touch’lar iOS 9’a güncellenebiliyor.

iOS 9 ile birlikte yepyeni bir yazı tipi kullanıma sunuluyor. Daha önce Apple Watch ile birlikte ilk kez kullanıcıların karşısına çıkan, Apple tarafından üretilmiş San Francisco yazı tipi iOS 7’den beri kullanılan Helvetica yazı tipinin yerini alıyor. iPad Air 2 için bölünmüş ekranda aynı anda iki uygulamayı çalıştırmayı sağlayan çoklu görev desteği, bununla birlikte diğer iPad modellerini kapsayacak şekilde resim içinde resim şeklinde video oynatma ve FaceTime görüşmeleri yapma özelliği de sunuluyor.

iOS 9’a güncelleme yapmak için iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda yaklaşık 1.8 GB’lık boş alanın bulunması yeterli oluyor. Halbuki geçmişte, iOS 8’e güncelleme sırasında bir iOS cihazında güncelleme için gerekli olan boş alan miktarı 6 GB’ye kadar çıkıyordu, bu da özellikle 16 GB gibi daha kısıtlı kapasiteye sahip iPhone, iPad veya iPod touch modelleri için sıkıntıya neden oluyordu.

Güncelleme dosyası iPhone 5s için 1 GB, iPad Air için ise 1.5 GB’lık boyuta sahip.

iOS 9 güncellemesini kablosuz bağlantı üzerinden veya iTunes aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Güncelleme yapmadan önce iCloud veya iTunes üzerinden iPhone, iPad veya iPod touch’ınızın yedeğini almanız yararınıza olacaktır.

Apple’ın iOS 9 sürüm notlarında değişikliklerin tam listesi aşağıdaki gibi veriliyor:

Bu güncellemedeki güçlü arama ve geliştirilmiş Siri özellikleriyle iPhone’unuz, iPad’iniz ve iPod touch’ınız daha akıllı ve proaktif hale gelir. iPad için yeni çoklu görev özellikleri aynı anda iki uygulamayla (yan yana veya yeni Resim İçinde Resim özelliğiyle) çalışmanızı sağlar. Ayrıca, Harita’daki ayrıntılı toplu taşıma bilgileri, yeniden tasarlanmış Notlar uygulaması ve yepyeni News uygulamasıyla yerleşik uygulamalar daha da güçlü hale gelir. Ve işletim sisteminin temel yapısındaki iyileştirmeler performansı artırır, güvenliği iyileştirir ve size fazladan bir saate varan pil süresi sağlar.

iOS 9 çıktı iOS 9 çıktı iOS 9 çıktı iOS 9 çıktı iOS 9 çıktı iOS 9 çıktı iOS 9 çıktı iOS 9 çıktıiOS 9 çıktı iOS 9 çıktı iOS 9 çıktı iOS 9 çıktı iOS 9 çıktı iOS 9 çıktı iOS 9 çıktı iOS 9 çıktı