İş adamı, programcı

Twitter ve bir mobil ödeme şirketi olan Square’un kurucusudur.

Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 tarihinde ABD’nin Missouri eyaletinde Marcia (Smith) ve Tim Dorsey’in oğlu olarak doğmuştur. 13 yaşına kadar St Louis Missouri’de büyüdü. Liseyi Bishop Dubourg Lisesinde okudu. Missouri, Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde okudu ancak bitirmeden okuldan ayrıldı. Daha sonra New York Üniversitesine devam etti ama buradan da bitirmeden ayrıldı. Çalışma hayatına başladığında Kaliforniya’ya taşındı.

Jack Dorsey, 2008 yılında Technology Review’de “35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişi”den biri seçildi. Jack Dorserın başında olan büyük bir başarı gösteren Twitter’ın yaratıcısıdır. Ayrıca Square şirketinin kurucusu ve CEO’su olarak da görev yapmaktadır.

Google, Twitter’ı satın almak istemiş ama kesinlikle satmak istemediğini belirtmiştir. Google son olarak Twitter için 2.5 milyar dolar vermeye hazır olduklarını açıklamışlardı. Bunun üzerine açıklama yapan Jack Dorsey, “Bu teklif bana göre bir hakarettir, siz böyle küçük bir paraya Twitter’i almayı mı düşünüyorsunuz.” açıklamasını yapmıştı.

Jack Dorsey, Evan Williams ve Biz Stone adlı arkadaşları ile birlikte Twitter macerası; kullanıcıların durumlarını arkadaşlarıyla nasıl en kolay paylaşabilir düşüncesini geliştirmesiyle başladı. Buna en uygun modelin SMS olduğuna karar verdi ve bununla beraber telefondaki kısa mesajlaşmayı web ortamına taşımayı kararlaştırmalarıyla Twitter da doğmuş oldu.

21 Mart 2006 tarihinde Twitter kurulduğunda ilk tweet’i Jack Dorsey atmış ve “just setting up my twttr.” (“twttr’ımı kuruyorum.”) yazmıştır.

2006’da kurulan Twitter’ın 2008’de 8 çalışanı vardı. 2015 yılında ise 600’den fazla kişi Twitter için çalışıyor. Twitter, atılan her tweet’ten 0,043 TL kazanıyor.

Jack Dorsey, 2006 yılında Twitter‘ı kurarak başladığı serüvene, Square‘ı kurarak devam etti. Henüz Türkiye’ye gelmemiş olan Square : Bankada bir hesap açmadan, çek karnesi almadan kuaför, çiçekçi gibi küçük işletmelerin müşterilerinden akıllı telefonlarla (Iphone, Android) kredi kartı kabul etmesini sağlayan bir sistem Square.

Jack Dorsey, ABD, Kaliforniya eyaletinde San Francisco’da ikamet etmektedir.