John Fante, 1909 doğumlu Amerikalı yazar. “Toza Sor” adlı romanıyla ünlenen yazar, bu roman0 yıl sonra bile en çok satanlar listelerinde bir numaraya yükseldi. Yarı-otobiyografik eserleriyle Charles Bukowski gibi önemli yazarların ilham kaynağı oldu.

John Fante, 8 Nisan 1909’da Colorado, Amerika’da doğdu. İtalyan bir babadan ve İtalyan-Amerikalı bir annenin çocuğu olan yazarın çocukluk yılları yoksulluk içinde geçti. Babası Nick Fante bir duvar işçisiydi. Üniversiteye kadar Katolik okullarında eğitim gördü ve Colorado Üniversitesi’ne başladı.

1929’da üniversiteyi bıraktı, yazılarına konsantre olabilmek için Kaliforniya’ya yerleşti. Aynı yıl babası evi terk etti ve Fante geçinebilmek için bir balık fabrikasında çalışmaya başladı. Boş zamanlarında da hikayeler yazıyordu. Uzun bir süre boyunca “The American Mercury” adlı edebiyat dergisinde kısa hikayelerini yayınlatabilmek için uğraştı, başaramadı. En sonunda derginin editörü, yazarın “Altar Boy” adlı hikayesini yayınlamaya karar verdi. Daha sonra “The Atlantic Montly”, “Esquire”, “Harper’s Bazaar” dergileri de yazarın eserlerini yayınlamaya başladı.

Fante’nin ilk romanı “The Road to Los Angeles” oldu ancak roman, 1985 yılına kadar basılmadı. Basılan ilk romanı 1938 tarihli “Wait Until Spring, Bandini”ydi. Üçüncü romanı “Toza Sor” (Ask the Dust – 1939), yazarın en bilinen romanı oldu. Bunun ardından “Full of Life” (1952), “The Brotherhood of the Grape” (1977), “Dreams from Bunker Hill” (1982) ve tamamlanamayan “1933 Was a Bad Year” (1985) geldi. Fante 1955 yılında şeker hastalığına yakalandı ve bu yüzden 1978’de kör oldu. “Dreams from Bunker Hill” romanını da eşi Joyce’la birlikte tamamladı. “West of Rome” adı altında 1986 yılında 2 kısa romanı yayınlandı. Ayrıca 1940’ta yayınlanan “Dago Red” adlı kısa öykülerden oluşan kitabı, birkaç eklenti yapılarak “The Wine of Youth” adı altında 1985’te tekrar çıkarıldı.

Fante, edebiyata yaptığı katkıların yanı sıra sinemaya da katkıda bulundu. 1962 yapımı “Walk on the Wild Side” ve “Full of Life”, “Jeanne Eagels”, “My Man and I”, “Something for a Lonely Man”, “Six Loves” ve “The Reluctant Saint” adlı filmlerin senaryolarına katkıda bulundu. Yazarın eserinden aynı adla uyarlanan “Full of Life” adlı film, senaryosuyla Oskar adayığı aldı. Ancak Fante her zaman, sinema için yazdıklarınının finansal getiri amaçlı olduğunu söyledi.

1980lerin başında, Fante için “O benim Tanrım” diyen yazar Charles Bukowski’nin teklifi doğrultusunda Black Sparrows adlı yayınevi, yazarın yeniden doğuşunu sağlamak adına eserlerini tekrar basmaya başladı. 2000 yılında “The Big Hunter”, bu yayınevinin katkılarıyla çıktı. Aynı yıl “Full of Life: The Biography of John Fante”, 2003’te “The Fante Reader” yayınlandı. Yazarın mektupşarından oluşan 2 eser de 1989’da “Fante/Mencken: A Personal Correspondence” ve 1991’de “Selected Letters” adlarıyla basıldı.

Yazarın romanlarından “Wait Until Spring”, 1989’da yönetmen Dominique Deruddere tarafından sinemaya aktarıldı. 2006’da ise “Toza Sor” romanıyla aynı adı taşıyan film Amerika’da vizyona girdi. Fante, 8 Mayıs 1983’ye hayatını kaybetti.

John Fante, romanlarında genellikle yoksulluktan, Katolik yaşamdan, aile hayatından, İtalyan-Amerikan kimliğinden ve yazarlıktan söz ediyor. Eserleri yarı-otobiyografik bir özellik taşıyor. Ilk basımından tam 60 yıl sonra “Toza Sor” ile en iyi satanlar listelerinde bir numarada olabilmeyi başarmış bir yazar. Romanlarının çoğu Kaliforniya ve Colorado’da geçiyor. Fante’nin oğlu Don Fante de bir yazar. O da ağlayan isim Charles Bukowski’nin yolundan ilerleyerek yarı-otobiyografik romanlar yazıyor.