Uyarılma ve Orgazm Nedir?

Cinsel Uyarılma; sevişme, cinsel birleşme veya masturbasyon gibi cinsellik durumlarında kadında, vajinada ıslanma ve genişleme olmasıdır.

Orgazm ise cinsel hazzın en yoğun olduğu evredir. Cinsel birleşme veya masturbasyonla kadın, vajinasında ve kalçasının iç bölgelerinde ritmik kasılmalar hisseder. Aynı zamanda bu haz beyinde en üst düzeyde hissedilir. Genelde 3 ila 15 saniye arasında hissedilir. Genelde 3-5 bazen 15 kadar ritmik kasılma olur.

Erkek-Kadın Orgazm Arasındaki Farklar

Erkeklerde orgazm çoğunlukla düzenli tek eş ilişkisinde önceleri süre çok kısayken, zaman içinde bu süre uzar. Kadınların tek eşli ilişkilerinde ise orgazm süresi başta daha uzunken giderek kısalır. Bununla birlikte erkekler orgazm olduktan sonra tekrar uyarılabilmeleri için belirli bir süreye ihtiyaç duyarken, kadınlar bir cinsel birleşme sırasında birden çok orgazm olabilirler.

Sorun Sık Mıdır?

Çoğu bilimsel çalışmada kadınların en az üçte birinin hiç orgazm olmadığı saptanmıştır. Bu, oldukça yüksek bir orandır. Ancak ne var ki, kadınların çoğu bunu doğral bir durum olarak algılamakta, bir kısmı ise bu konuyu utanılacak bir durum olarak algıladığı için bir yardım arayışı içine ya girmemekte ya da nereye başvuracağını bilmemektedir.

Kadının kendi bedenini keşfetmesi ne yazık ki zaman alır, ayrıca cinsellikle ilgili sorunlarını eşiyle ya da partneriyle konuşması bazen hiç mümkün olmamaktadır. Birçok kadın hayatında hiç masturbasyon yapmamıştır. Bu konunun ayıplanması, bu konu gündeme gelirse kadına şehvet düşkünü, doyumsuz ve benzeri suçlamalar olacağı ile ilgili korkuları kadının sorunu konuşmasını engeller.

Ayrıca ülkemizde çoğunlukla cinsellik erkeğin orgazm olması üzernden yaşandığı için, kadında uyarılma ve orgazm bozukluğu oldukça ihmal edilmiştir.

Uyarılmada ya da Orgazm Olunamamasının Nedenleri Nelerdir?

Birçok neden vardır. Cİnsel uyarılma bozukluğunun en önemli nedeni, cinsel birleşme öncesi sevişme süresinin kısa olmasıdır. Alelacele ve cinsel birleşme amaçlı sevişmeler kadını yeterince cinsel olarak uyarmamaktadır. Orgazm olunamamasının en sık nedeni ise çoğunlukla eşinin ya da partnerinin erken boşalma problemidir.

bunların yanında kötü giden bir ilişki, aralarında sorunların var olması, çiftlerin arasında cinselliğin onuşulmaması, vinsellik hakkında bilgisizlik, cinselliğin tabu olması, cinsellik dışında duygusal yakınlaşmaların olmayışı, depresyon, endişe bozukluğu gibi ruhsal sorunlar, Antidepresan kullanımı, bazı ilaçlar, stresli çalışma ortamı, taciz-tecavüz gibi kötü hikayeler, aşırı baskıcı ailede büyüme, menapoz, yoğun alkol kullanımı, şeker hastalığı gibi durumlarda kadında uyarılma ve orgazm bozukluğu sorununa neden olabilir.

Tedavi Edilebilir Mi?

Tedavisi mümkün olan bir sorundur. Ancak öncelikle sorunun deneyimli bir psikiyatrist veya deneyimli bir psikolok ile paylaşılması gerekir. Çoğunlukla çiftin beraberce tedaviye katılmaları esastır. Bazen nedenleri ortadan kaldırmak bile sorunu çözmeye yetebilir. Ancak terapi ortalama 8-12 seans sürmektedir. Bir görüşmeyle bunun tedavisi olanaksızdır.Tedavide çiftin cinsel bilgi düzeyi arttırılır, kendisini ve eşini cinsel yönden tanıması sağlanır. İlaç tedavisi çoğunlukla uygulanmaz.