Kadir Topbaş 1945 yılında Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Altıparmak köyünde doğdu.

İlk, Orta ve Lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı . İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden 1971’de, DGSA Mimarlık Yüksekokulu’ndan 1974’te mimar olarak mezun oldu İlahiyat ve mimarlık eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde doktora yaptı. Edirne-Meriç’te vaizlik, Küçükçekmece Lisesi’nde öğretmenlik yaptı Çeşitli dernek ve vakıf yönetimlerinde, Ensar Vakfı kurucu üyeliğinde bulundu Serbest mimar olarak çalıştı. Milli Selamet Partisi (MSP)’nin Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcılığı ile ihtilalden önce iki dönem İl Yönetim Kurulu üyeliği yaptı 1977 yılında MSP’den, 1987’de de Refah Partisi (RP)’nden iki kez Artvin Milletvekili adayı oldu RP’nin Bağcılar İlçe başkanlığı ve İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyelikleri ile İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu 2 Haziran 1996 tarihinde yapılan kısmi yerel seçimlerde İstanbul Bakırköy ilçesinden RP’nin adayı oldu.İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Kendinden önceki eski Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sanat ve yapılar konusunda fahri danışmanlığını yapan Topbaş, Büyükşehire bağlı saray, kasır ve tarihi eserlerin onarımı ve dekorasyonunu organize etti.

Kültür Bakanlığı İstanbul 1. Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı yaptı. Kadir Topbaş, 42 yıl oturduğu Beyoğlu’nda 1948’den beri faaliyette olan aile şirketinin de ortağıdır. Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Vekili iken Beyoğlu Belediye Başkan adayı olan ve 1999 seçimlerinde Beyoğlu Belediye Başkanı seçildi .

2004 Yerel Seçimlerinde İstanbul’dan Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı’nı koyan Topbaş, Ak Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Halen bu görevini sürdürmekte olan Topbaş, evli ve 2 erkek bir kız çocuk babasıdır