Her gün bir fincan kahve tüketilmesi gerekmektedir. Kahve, özellikle tropik ülkelerde yetişen kahve ağaçlarının tohumlarından elde edilmektedir. İçerisinde belirli oranlarda hepimizin bildiği üzere kafein, niasin ve antioksidan içeren doğru miktarda tüketildiğinde hem tokluk hissi hem de pek çok hastalığın önlenmesinde bizlere yardımcı olabilecek bir içecektir ( öyle amerikan filmlerinde gözüktüğü gibi sabah akşam kahve içmek değil yani olay ).

Koyu renkte tüketilen özellikle paketlenmemiş ve aroma içermeyen kahveler ve TÜrk kahvesi günde bir fincan tüketildiğinde tokluk hissi sağlayarak kilo verme ve kilo koruma programlarında da olumlu etkiler sağlar.

Kahvenin tüketim miktarı çok önemlidir. Hamile bayanlarda kafein alımı istenmezken, hamilelik düşünen bayanlar için de fazla kafein ve kahve tüketimi sorunlara neden olabilmektedir.

Kahve doğru tüketildiğinde inme, kalp hastalıkları, stres gibi pek çok hastalığa iyi gelirken bu hastalığa yakalanmış bireylerde ise günlük dozları belirli miktarları geçmemesi gereken bir içecek halini alır.

Son yapılan araştırmaların günde bir fincan french pres, Türk kahvesi ya da İskandinav kahveleri gibi kaynatılarak hazırlanan kahvelerin göğüs kanser, bas ve boyun kanserini önleyici etkilerinin olduğunu ortaya koyduğunu belirtilmektedir. Günde bir fincan kahve tüketen bireylerde yapılan çalışmalarda kanser olma riskinin yüzde 10 oranında azaldığı görülmektedir. Yanı sıra Parkinson hastalığı gibi hastalıkların önlenmesi ya da geciktirilmesinde de kahvenin önemi vurgulanmaktadır. Ayrıca kahveyle yapılan cilt bakımları yağlanma ve selülit paroblemlerine de iyi gelecektir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta bir uzmana danışarak kahve tüketim miktarının ayarlanmasıdır. Fazla kafein alımı uykusuzluk problemleri, kafein alımına kazanılan bağışıklık kazandırabilir. Bu da başta duygu durumumuz olmak üzere pek çok durumu tetikleyebilir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de kahve il birlikte su alımının azaltılmamasıdır. Aksine arttırılabilir bile, su her zaman faydalıdır. Günde en az 2 litre su tüketmek ve bir fincan kahve tüketmek sağlımız için olumlu sonuçlar doğrurur.

Kahvenin Bilinmeyen Yararları Kahvenin Bilinmeyen Yararları Kahvenin Bilinmeyen Yararları Kahvenin Bilinmeyen Yararları Kahvenin Bilinmeyen Yararları Kahvenin Bilinmeyen Yararları Kahvenin Bilinmeyen Yararları