Kanvas tablo, ressamların yağlı boya tablo yaparken kullandıkları tuval bezine, dijital baskı makineleri ile yapılan yüksek kaliteli baskı sonucunda ortaya elde edilen reprodüksüyondur. Baskı teknolojisinin gelişimiyle doğru orantılı şekilde hızla gelişip  farklı bir konum elde eden baskı sektöründe artık çok yüksek çözünürlükteki görselleri tuvallere orijinalinden ayırt edilemeyecek derecede  oldukça gerçekçi renklerde aktarmak mümkün. Ancak her işte olduğu gibi kanvas baskıda da ince ayrıntıları dikkate almak gerekiyor. İşte en önemli noktalardan bazıları:

1- Kanvas tablo satın aldığınız firmanın, hangi tür makine ile baskı yaptığını öğrenin!

vincent-van-gogh - kanvasBir ürün piyasada üretilme sirkülasyonu artmışsa mutlaka kaliteli ve kalitesiz diyebileceğimiz varyasyonları da çıkmış demektir. Bunun için eğer evinizde hoşunuza giden bir görseli kanvas tablo olarak bulunduracaksanız baskı kalitesi çok güçlü bir makine kullanan firma ile iletişim kurmanızı ve o firmayı tercih etmenizi öneririz. Piyasada yaptığımız araştırmalara göre Roland baskı makinalarının çok iyi sonuçlar verdiğini görüyoruz. Online baskı hizmetleri veren Baskıloji ülkemizde bu teknoloji kullananların başında geliyor. Oldukça geniş bir görsel arvişine sahip sitede ünlü ressamlara ait binlerce kanvas tablo örneği bulabilirsiniz. Öte yandan Canon marka makinaların da sektörde rağbet gördüğünü ve kullanıldığını söylebeiliriz.

2- Kanvas bezi diyerek sizi basit kalitede bir bez ile kandırabilirler!

Kanvas bezi özellikle ressamların tuvallerinde kullandıkları bir bez türüdür. Bu bezin en önemli özelliği uzun ömürlü olması ve boyayı içinde tutarak boyanın canlılığını ve renk tonajına zarar vermemesidir. Bu bezin uzun ömürlülüğü 100 yıl sürmektedir.

salvador dali - kanvas3- Kanvas tablonun bakımı belirli periyotlarla yapılmalı

100 yıllık bir ömrü olması onun bakımının olmadığı anlamına gelmez. Özellikle usta üreticilerin tavsiyesi tablonun yıllık olarak temiz ve hafif nemli bezlerle silinmesi güneşe maruz bırakılmaması yönünde. Oda sıcaklığının aşırı soğuk ya da aşırı sıcak olmasının kanvas baskıya bir etkisi yoktur.

4- Çerçevede kullandığınız ahşap kalitesini önemseyin!

Kanvas tablo alırken şu iki seçenekle karşılaşacaksınız. Çerçeveli mi yoksa çerçevesiz mi? Eğer estetik noktasında çeşitli kaygılarınız varsa çerçeveli yapmanızı öneririz. Çerçeve, estetik açıdan tabloyu daha alıcı hale getirebilen önemli bir etkendir. Bunun için kanvas tablo alacağınız firmanın size sunacağı çerçeve kataloğunu çok dikkatlice inceleyerek, evinizdeki mobilya renk yoğunluğuna göre bir çerçeveyi tercih edebilirsiniz. Kullanılan ahşabın kalitesini göz önünde bulundurarak problemli kimyasalların kullanıldığı verniklerle verniklenmiş ahşapları tercih etmemenizi öneririz.

5- 1 yıllık süre boyunca oluşan renk bozulmalarında ürünü iade edin!

Kalitesiz toner kullanımlarından dolayı renk bozuklukları gerçekleşebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız ürününüzü iade etmeyi tavsiye edebilirsiniz. Firma araştırmasını iyi yapın ve kurumsal yapılanması iyi bir firma ile irtibat kurun.

Kaynak: BilgiUstam