Kurban etinin hemen tüketilmemesi ve yirmi dört saat ölüm katılığı (rigormortis) denilen durumun ortaya çıkmasının beklenmesi gerekmektedir. Bu yüzden et dinlendirilmeli ve bir gün sonra tüketilmelidir. Aksi halde, sindirim problemleri ve pişme zorluğu ile karşılaşılır.

Etin depolanmasında bazı hatalar yapılmaktadır. Büyükbaş hayvan etleri soğuk ortamda birkaç gün bekletildikten sonra tüketilmelidir. Böylece et yumuşar ve lezzeti, kıvamı yerine gelir.

Derin Dondurucuda En Fazla 3 Ay Saklanmalıdır !

Etin saklanma koşullarıda çok önemlidir. Kırmızı et, proteinden yönünden çok zengin olduğundan dolayı çabuk bozulma riski vardır. Bundan dolayı saklanma koşullarına özen gösterilmelidir. Buzdolabında en fazla 3 gün, buzlukta, -4 derecede en fazla 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede en fazla 3 ay saklanabilir.

Et küçük parçalarda birer birer yemeklik olacak şekilde poşet ve yağlı kaşıda sarılarak derin dondurucuda saklanmalıdır. Böylece çözdürme işlemi de kısa sürecek, bu da bakteri oluşumunu engelleyecektir. Çözdürme işlemi kalorifer üzerinde, açıkta ya da sıcak suda bekletilerek olmamalıdır. Buzdolabının en üst rafında bir gün bekletilerek çözdürmek uygun olacaktır.

Sakın Sebze Yemeli İhmal Etmeyin !

Et ile beraber sebzede mutlaka tüketilmelidir. Kurban Bayramında et tüketimi sebebiyle sebze tüketimi azalmaktadır, doğal olarak. Halbuki etin içerisindeki protein ve demirden faydalanmamız için mutlaka yanında C vitamininden zengin olan sebze, salata ya da bol sıkılmış mevye suları tüketilmelidir. Demir emiliminde C vitamini yardımcıdır. Bu yüznden dolayı tabağınızın yarısını et yarısını sebze ya da salata ile doldurarak tüketiniz.

Kurban Eti Nasıl Saklanır ? Kurban Eti Nasıl Saklanır ? Kurban Eti Nasıl Saklanır ? Kurban Eti Nasıl Saklanır ? Kurban Eti Nasıl Saklanır ? Kurban Eti Nasıl Saklanır ? Kurban Eti Nasıl Saklanır ? Kurban Eti Nasıl Saklanır ? Kurban Eti Nasıl Saklanır ? Kurban Eti Nasıl Saklanır ? Kurban Eti Nasıl Saklanır ? Kurban Eti Nasıl Saklanır ?