Levent Semerci Kimdir?

yorumsuz
391

Nefes: Vatan Sağolsun filmi ile bir haftada iki milyona yakın seyirciyi sinema salonlarına toplamayı başarmış olan Türk yönetmen, senarist, yapımcı ve görüntü yönetmeni. Nefes: Vatan Sağpek çok reklam filmi ve klip çalışmasına imza atmıştır.

Levent Semerci, 30 Haziran 1973 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Anadolu Üniversitesi’nde sinema eğitimi alan ve Müjdat Gezen Sanat Okulu’ndan mezun olan Semerci, bir dönem Almanya’da kabare çalışmaları yapmasının ardından Türkiye’ye dönüş yaptı.

Türkiye’ye dönmesinin ardından bir dönem reklam filmleri yöneten Semerci, aralarında Ford, Garanti Bankası, Zorlu Holding, Pamukbank, Aygaz, Aria, Akbank, Anadolu Hayat ve İş Bankası’nın da olduğu pek çok firmanın reklamlarını yönetti; ayrıca Özlem Tekin, Şebnem Ferah ve Sezen Aksu’nun da aralarında olduğu bir dizi ünlü ismin kliplerine imza attı.

Levent Semerci’nin adını bütün Türkiye’ye duyuran yapım ise, 2009 tarihli Nefes: Vatan Sağolsun oldu. Doğu’daki bir sınır karakolunda askerlik yapmakta olan bir avuç gencin gözünden PKK terörüne değinen film, kısa sürede milyonlarca izleyiciye ulaştı ve bu alanda yapılmış en cesurca eserlerden birisi olarak büyük bir taktir gördü. Levent Semerci, Nefes: Vatan Sağolsun filmi ile 2010 yılında Adana Altın Koza Film Şenliği’nde En İyi Yönetmen ve Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Nefes filmi sadece konusuyla değil, oyuncularıyla da büyük bir şaşkınlık yarattı; bu kadar yüksek bütçeli ve çarpıcı bir filmin piyasanın meşhur oyuncularıyla değil, tanınmamış, genç oyuncularla tamamlanması yönetmenin dehasını bir kez daha ortaya koyuyordu.

Levent Semerci’nin ikinci uzun metrajlı filmi olan Ayhan Hanım, 2 Aralık 2011tarihinde vizyona girecek. 12 Eylül dönemini apolitik bir anne figürü olan Ayhan Hanım’ın üzerinden anlatacak olan Semerci, bu projesiyle de büyük bir ilgi çekeceğe benziyor. Filmde Ayhan Hanım karakterini usta oyuncu Vahide Gördüm canlandıracak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın