KİRLİ SU TEMİZLEYEN LIFESTRAW İLE TANIŞIN

Danimarka kökenli Vestergaard Frandsen Group, LifeStraw adlı 1 dakika içinde kirli suyu temizleyerek içilecek hale getirebilen bir su filtresi geliştirdi.

Taşınabilir su arıtma filtresi olarak kategorize edebileceğimiz bu icat, büyükçe bir pipeti andırıyor.

Kullanım ömrü ortalama 1 yıl olarak belirtilen LifeStraw için bu süre hesaplanırken, yetişkin bir bireyin günlük 2 litre su ihtiyacı baz alınarak geliştirilmiş.

LifeStraw adlı su arıtma filtresi, içme sularından kaynaklanan salgın hastalıkları (çocuk felci, dizanteri, kolera, koli basili, streptokok, tifo, tifüs ve sair) ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış.

Özellikle içme suyu sıkıntısı çekilen coğrafyalarda, kirli su kaynaklarından (yağmur suyu, nehir suyu gibi) temiz su ihtiyacını karşılamasında bu icât vesilesiyle artık daha fazla yararlanılabilecek.

Lifestraw su filtresi

Diğer yandan söz konusu su filtresi, Afrika kıta sahası ya da coğrafi anlamda su sorunları olan ülkelerdeki insanları susuzluktan kurtarma adına olumlu bir gelişme olarak kısa zamanda kabul gördü.

Küresel ısınma sonucu ortaya çıkabilecek su kıtlığına karşı da iyi bir önlem aracı olarak görülen bu proje, Time Dergisi tarafından en iyi ve en yararlı buluşlar arasında gösterildi. Her ne kadar Afrika halkı için bir sosyal sorumluluk projesi olsa da, sıradan vatandaşların da satın alması hedeflenmiş. Bu sayede elde edilen gelirlerin de bir kısmı yoksul ülkelerdeki vatandaşlara gönderilebiliyor.

Lifestraw su filtresi Lifestraw su filtresi Lifestraw su filtresi Lifestraw su filtresi