Lise türlerine geçmeden önce lisenin tanımını ve açıklamasını verelim. Lise, Türkiye’deki eğitim sisteminde ilköğretim olan zorunlu olan 8 yıllık eğitimin ardından 4 yıllık bir eğitim olan ve yükseköğretime hazırlık vasfı olan ortaöğretim kurumuna denir. Sınavlar yolu ile girilen bu liselere belli bir puan ve okul başarısı ile gidiliyor. Buna göre lise türleri ve açıklamalarını belirteceğiz.

İlk olarak yapılan sınavlarda en çok başarı isteyen okul fen liseleri. fen liseleri fen ve matematik gibi alanlarda başarı gösteren öğrencileri tercih eden lise türüdür. Yabancı dil olarak İngilizce eğitimi verilmektedir. Fen liselerinde matematik ve fen bilimleri(fizik, kimya, biyoloji) gibi önemli derslerinin ağırlığı daha fazladır.

Diğer bir lise sosyal bilimler liseleri. Bu liselerde İngilizce dahil ayrı olarak 2 dil daha öğretilir. Bu lisenin bir farkı tıpkı üniversitelerde olduğu gibi hazırlık okumak zorunlu ve doğal olarak liseyi 5 yıl okumak durumundadırlar. Sosyal bilimler liseleri daha çok sözel ağırlıklı eğitim verirler ve daha çok sözel kabiliyetli öğrencileri tercih ederler.

Anadolu liseleri. Bu tür iseler fen yada sosyal bilimler liseleri gibi sözel yetenekli yada sayısal yetenekli öğrencileri seçmek gibi bir tercihleri yoktur. Bu liseler daha çok öğrencilerin bilgi, yetenek ve isteklerine uygun üniversitelere hazırlamaktır. Yabancı dil olarak İngilizce başta olmak üzere Almanca yada Fransızca yabancı dil olarak iki tane eğitimi verilir.

Son olarak Anadolu öğretmen liseleri. Bu liseler adından da anlaşılacağı gibi öğretmen olmak isteyen öğrencileri liseden başlatarak verilen eğitimlerle üniversiteye öğrencileri hazırlarlar. Yabancı dile önem veren bu okullar İngilizce eğitim vermektedir. Mezun olan öğrencilere eğitim fakültelerini seçmeleri dahilinde ek puan verilirdi. Yani okul başarı puanı hesaplanırken 0,65 ile çarpılırdı. Ama ek puanın kalkması ile bu sistem artık yoktur.