İktisatçı, yazar ve istihbarat analizcisi

Mahir Kaynak, 1934 yılında Gaziantep’te doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Gaziantep’te bitirmiştir. 1948’de Kuleli Askeri Lisesi’neu’nu istihkam sınıfı subayı olarak bitirdi. 1957’de askerlikten ayrıldı.

1961’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede asistanlık yaptı. 1965’te doktor, 1971’de doçent oldu. O dönemlerde Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) girdi. 1966 TDO (Türk Devrim Ocakları) Başkan Yardımcısı oldu, bu tarihlerde Cemal Madanoğlu ile tanıştı, 1968’de MİT, Diyarbakır Bölge binasilerinin sorgularını Ankara’dan gelip yönetti.

1989’da İktisat profesörü oldu. 1993 yılında Gazi Üniversitesi’nden emekliye ayrıldı.

1971 yılında 9 Mart darbe girişimini ortaya çıkardı, bu darbe girişimi askerlerin sol bir darbe girişimi olarak bilinir ve 16 Mart 1971’de 9 Martçı olduğu bilinen 13 subay tasfiye edilir. Madanoğlu Cuntası üyelerinin birer birer gözaltına alınmasının ardından Mahir Kaynak’ın da MİT ajanı olduğu ortaya çıkar. Mahir Kaynak, olaylar yatıştıktan sonra da uzun yıllar MİT’te çalıştı, daire başkanlığına kadar yükseldi. 1980 yılında MİT’ten emekli oldu.

Mahir Kaynak, İktisat Fakültesi’nde öğrencilik yıllarında tanışmış olduğu Şükran Hanım’la üniversite bitince evlenmiş ve İkisi kız üç çocukları var. Kızlarından biri Doç. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’dır.

2014 yılında kısmi felç geçiren Prof. Dr. Mahir Kaynak bir süredir evde tedavi görüyordu. Evinde rahatsızlanmasının ardından kaldırıldığı askeri hastanede 14 Şubat 2015 tarihinde sabah saatlerinde vefat etti.

Kitapları :
Uluslararası Eksende Terör ve Türkiye/ Terör Nasıl Bitirilir ?
Erdoğan operasyonu
Amerika 11 Eylül Afganistan Irak
Başımıza Çuval Geçirenler
Yeni Ortadoğu Haritası (Emin Gürses ile birlikte)
Büyük Ortadoğu Projesi ve Türkiye Üzerine Stratejik Analizler
Dünyayı Kimler Yönetiyor (Ömer Lütfi Mete ile birlikte)
İstihbarat ve Terör Oyunları
Maskeli Balo / Türkiye, ABD ve Diğerleri
Para İmparatorluğu / Kontrol Kimin Elinde?
Sil Baştan
Sonuçlardan Sebepler
Üç… İki… Bir (Ters Labirentlerde Final)
Yel Üfürdü Su Götürdü (otobiyografik hatıralar)
Derin Devlet (Ömer Lütfi Mete ile)
Yeni Dünya Düzeni
Mit ve Türkiye (Oğuzhan İhtiyar- Truva Yay.- Kısa Röportajı)