Mehmet Ali Şahin Kimdir?

yorumsuz
431

Avukat ve siyasetçi, Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı yapmıştır.

Mehmet Ali Şahin, 16 Eylül 1950 tarihinde Karabük ili Ovacık ilçesi Ekincik köyünde doğmuştur. Babasının adıÜnzüle’dir. ilkokulu Ekincik köyünde bitirdiktan sonra İstanbul’da amcasının yanında kalarak okudu.

İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde okudu bu sırada Recep Tayyip Erdoğan ile arkadaş oldu. İmam Hatip’in son yıllarında, Zeytinburnu İhsan Mermerci Lisesinden mezun oldu.

İmam Hatip Lisesi’nin bitiminde 1,5 yıl köyünde imamlık yaptı sonra hukuk eğitimi yapmaya karar verdi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1983’te Serbest avukat olarak çalıştı. Refah Partisi Eminönü İlçe başkanlığını yaptı. 1994 yerel seçimleri’nde Refah Partisi’nden İstanbul Fatih Belediye Başkanı olarak kazandı ancak seçimler yapılan hile gerekçesiyle iptal edildi. Temmuz 1994’te yenilenen seçimlerde Anavatan Partisi adayı Sadettin Tantan’a yenildi.

Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanı olunca Mehmet Ali Şahin de RP’nin İstanbul İl Başkanı oldu.
8 Ocak 1996 Genel Seçimleri’nde Refah Partisinden 20.dönem İstanbul milletvekili seçildi. 18 Nisan 1999 tarihinde Fazilet Partisinden 21.dönem İstanbul milletvekili seçildi. 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu.

14 Kasım 2002 tarihinde AKP’den 22.dönem İstanbul milletvekili seçildi. 22 Temmuz 2007 tarihinde 23.dönem milletvekili seçimlerinde AKP Antalya Milletvekili seçildi.

AK Parti’de grup başkanvekilliği görevinin yanı sıra Adalet Komisyonu üyeliğinde de bulundu.

58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 60. Hükümette Adalet Bakanlığı görevinde bulundu. 23. Dönemde 5 Ağustos 2009’da Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevine seçildi. Bu görevini iki yıl sürdürdü.

12 Haziran 2011 tarihinde 24.dönem milletvekili seçimlerinde Karabük milletvekili olarak TBMM’ye tekrar girmiştir.

Mehmet Ali Şahin, teyzesinin kızı Saniye Şahin ile ocuğu vardır. En büyük oğulları Fatih Şahin zihinsel engelli doğdu.

Mehmet Ali Şahin’in Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören eşi Saniye Şahin 27 Kasım 2014 tarihinde vefat etti.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın