Mehmet Müezzinoğlu Kimdir?

yorumsuz
231

Türkiye Cumhuriyeti’nin 57. Sağlık Bakanıdır.

Mehmet Müezzinoğlu, 9 Ocak 1955 tarihinde Gümülcine’de Kozlu kebir Köyü’nde doğmuştur. Annesi Fatma Müezzinoğlu, babası Ali Müezzinoğlk yılları Rumeli’de geçirdi. İstanbul’a 1970 yılında geldi. Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Bu okulda Recep Tayyip Erdoğan ile sınıf arkadaşı oldu.

Önce Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zooloji Bölümü’nü tercih etti. Ardından fark derslerini verip Edebiyat Fakültesi’ne kaydını yaptırdı. Ertesi yıl da Hukuk Fakültesi’ne yazıldı. Bu esnada yabancez daha yapıldı. Sonuçlar açıklandığında ona müjdeyi veren arkadaşı, “İlk dokuza girdin, istediğin bölümü tercih edebiliyorsun.” dediğinde havalara uçtu ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi.

1982 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra Batı Trakya’ya döndü.

13 Ağustos 1983 tarihinde Meriç Nehri’ni aşarak Türkiye’ye iltica etti. Yunanistan vatandaşlığından çıkarıldığı için 1983-1986 yılları arasında Türkiye’de haymatlos (vatansız) olarak ikâmet etti. 1986’da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. Vatandaşlığa müracatı sırasında talep ettiği “Müezzinoğlu” soyadını aldı. 1983-1986 yılları arasında İstanbul Haseki Hastanesi’nde İç Hastalıkları ihtisasını tamamladı.

1986 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. 1992 yılında Avcılar’da özel bir poliklinikte doktorluk yaparken Necmettin Erbakan ile Recep Tayyip Erdoğan teklifi ile Refah Partisi’nde aktif siyasete atıldı.

AK Parti’nin kuruluş çalışmalarında bulundu ve İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi oldu.2002 – 2007 yılları arasında AK Parti İstanbul İl Başkanı olarak görev yaptı.

2007 Genel Seçimlerinde 23. dönem AKP İstanbul milletvekili, 2011 Genel Seçimlerinde 24. dönem AKP Edirne ilimizden milletvekili seçildi.

24 Ocak 2013 tarihinde 61. Hükümette Sağlık Bakanlığı görevine getirildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra kurulan 62. Türkiye Hükûmeti’ni kuran Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni bakanlar kabinesinde yine Sağlık Bakanı görevine devam etti.

İstanbul, Avcılar’da “Avcılar Hospital” hastanesinin sahibi olan Mehmet Müezzinoğlu, Avcılar Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Batı Trakya Eğitim Kültür Vakfı ve Balkan Medeniyeti Derneğinin Kurucu Üyesi, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinin Üyesidir.

Orta düzeyde Yunanca, İngilizce ve Arapça bilen Mehmet Müezzinoğlu, Faize Müezzinoğlu ile evli ve Nesrin (d.1978) ve Feride (d.1982) adında kızları var.

7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Bursa milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın