30.000 YAŞINDAKİ VİRÜS UYANDIRILACAK

30.000 yaşındaki bir virüsü uyandırma fikri, kulağa bir komplo teorisi veyahut bir tür korku filmi gibi geliyor olabilir.

Eğer 2002 yılında gösterime giren Danny Boyle yapımı olan 28 Gün Sonra (İng. 28 Days Later) adlı filmi izleyerek, yayılması önlenemeyen bir çeşit virüsün Londra ve Manchester sokaklarında olup bitenlerden büyük bir korku ve dehşete düştüysen bu haberi okumayı burada bırakabilirsin.

Okumaya devam etmek isteyenlerle şöyle devam edelim. Fransız genetik bilimciler, Sibirya kıta sahasında Buzul Çağı döneminden kalma Mollivirus Sibericum adını verdikleri 30.000 yıllık olduğu tahmin edilen bir çeşit virüs keşfetti.

Genetik bilimciler, virüsle ilgili yaptıkları ilk tetkiklere göre, virüsün işlevselliğinin tekrar kazanması durumunda insanlara ve hayvan türlerine zarar vermeyeceğinden emin olmak için çeşitli testler yaparak, Mollivirus Sibericum adlı virüsü 2 yıl içerisinde yapılacak çalışmalar neticesinde uyandırmaya karar verdi.

Ancak işlerin tersine gitmesi durumunda henüz uyku modunda olan bu virüs, Sibirya buzullarında donduğu 30.000 yıl öncesine nazaran bugünün dünyasındaki iklim değişikliği münasebetiyle hayli tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Pithovirus sibericum
CNRS ekibi tarafından keşfedilen Pithovirus sibericum virüsü.

Amerika ülkesinde bulunan Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi, Ulusal Bilimler Akademisi Dergisi (PMAS) nezdinde yayınlanan araştırmanın ilk tahlillerini buradan inceleyebilirsiniz.

Diğer yandan ışık mikroskobu ile görüntülenebilen Mollivirus Sibericum adlı virüsün henüz kesinleşmemiş sonuçlara göre, 500 adetten fazla geni bünyesinde barındırdığı düşünülüyor.

Mollivirus Sibericum virüsü Mollivirus Sibericum virüsü Mollivirus Sibericum virüsü Mollivirus Sibericum virüsü Mollivirus Sibericum virüsü