Amerikalı aktör, yönetmen ve seslendirme sanatçısı. Aldığı sayısız ödül, özel yaşamındaki saygın çizgisi ve filmlerinde gösterdiği üstün performanslarla Hollywood’un en başarılı oyuncularından biri olarak gösterilmekte. Sinema tarihinde önemi büyük olan Driving Miss Daisy, Se7en, Shawshank Redemption ve Million Dollar Baby gibi filmlerde rol almıştır.

1 Haziran 1937’de Clarksdale, Mississippi’de dünyaya geldi. Berber babası Morgan Porterfield Freeman ve temizlikçi annesi Mayme Edna’nın dördüncü çocuğuydu. Morgan Freeman’ın çocukluğu, eyaletler arası yolculuklar yapmakla geçti. Zira en sonunda Chicago’ya yerleşene kadar Freeman ailesi sık sık taşınıyordu.

Morgan, ilk oyunculuk deneyimini, 8 yaşındayken okulun oyunu için ona başrol verildiğinde yaşadı. 12 yaşında bir drama yarışmasında birinci olduktan sonra, merkezi Tennessee’de olan bir radyo istasyonunun programına konuk oldu.

1955’te Jackson State University’den drama bölümünde okumak üzere burs alacağı sırada, seçimini United States Air Force’ta çalışmaktan yana kullandı.

1960’ların başında, Los Angeles’a taşındı ve Los Angeles Community Collage’da yazman olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde aynı zamanda San Fransisco’da dansçılık yaptığı için sık sık New York City’ye gidip geliyordu. Opera Ring isimli müzik grubuna da üye olan Freeman, ilk kez 1964 yapımı The Pawnbroker filminde görüldü. 1967’de, oyuncu Viveca Lindfors’la birlikte tiyatro oyunu The Niggerlovers’ta oynadıktan sonra, aynı yılın 22 Ekim’inde Jeanette Adair Bradshaw’la dünya evine girdi. 1968’te onu ilk kez Browadway sahnesine çıkaracak olan Hello, Dolly!’de başarılı bir performans sergiledi.

1971’te ilk önemli film deneyimi “Who Says I Can’t Ride a Rainbow?”la gerçekleşti. Freeman’in Amerika’da tanınmasını sağlayan asıl projeler ise soap opera Another World ve TV kanalı PBS’te yayınlanan ” The Electric Company ” adlı program oldu.

1979’da eşi Jeanette Adair Bradshaw’dan boşandı. 1980’e kadar TV dizilerinde oynayan Freeman, ardından Brubaker filminde Walter karakterini canlandırdı.

Freeman’ın, 80’lerin ortalarına kadar oynadığı roller, canlandırdığı babacan ve bilge karakterle anılmasına neden oldu. O döneme kadar yardımcı rollerde görünen ünlü oyuncu, 4 dalda oskar alan Driving Miss Daisy’deki Hoke Colburn karakteriyle, aynı filmle en iyi kadın oyuncu dalında oskar olan meslektaşı Jessica Tandy’ye başrollerde eşlik ediyordu. Morgan Freeman’ı artık tüm dünya tanıyordu. 1984’te Myrna Colley-Lee ile evledi.

1987’de çevrilen Street Smart filmindeki performansıyla en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oskara aday oldu. 1992yapımı Glory ve 1992 tarihli Unforgiven filmleri de Freeman’ın sinema kariyerini daha üst noktalara taşıyan yapımlar oldu.

1994’te, defalarca tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilmiş The Shawshank Redemption’da Tim Robbins ile başrolleri paylaştı. Unutulmaz Ellis Boyd ‘Red’ Redding karakteriyle izleyicinin hafızasına kazınan Freeman, ikinci defa en iyi erkek oyuncu dalında oskara aday gösteriliyordu. 90’larda rol aldığı ve filmografisinde öne çıkan diğer filmleri ise, Robin Hood: Prince of Thieves, Se7en, Kiss The Girls, Amistad ve Deep Impact’ti.

7 Ağustos 2000 yılında Hollywood Outstanding Achievement in Acting ödülüne layık görüldü. 2000 ve 2003 yılları arasında Under Suspicion, Along Came a Spider, High Crimes, The Sum of All, Levity Fears ve Dreamcatcher filmlerini çevirdi. 2003 yılında Jim Carrey’le birlikte rol aldığı Bruce Almighty filminde Tanrı’yı canlandırması yüzünden, film bazı ülkelerde yasaklandı.

2004’te, Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı Million Dollar Baby filmindeki Eddie Scrap rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu oskarını aldı.

2006’ya kadar ararlarında Danny the Dog, Batman Begins, An Unfinished Life ve The Contract gibi önemli filmlerin de olduğu pek çok yapımda rol alan oyuncu, 13 Mayıs 2006’da, Delta State University tarafından verilen onur derecesinin sahibi oldu.

Morgan Freeman’ın 2 oğlu ve 2 kızı var. Halen Mississippi’de ailesiyle mütavazi bir hayat sürdürmektedir. Irkçılıkla mücadele etmenin en iyi yolunun ırkçılık hakkında konuşmamak olduğunu belirtmiştir.