Muhammed Yunus Kimdir?

yorumsuz
269

Bankacı, ekonomi profesörü

Mikrokredit kavramını bulan ve geliştirenlerdendir.

Muhammed Yunus, 28 Haziran 1940 tarihinde Chittagong, Bangladeş’de doğmuştur. Çocukluk yılları doğduğu köy olan Bathua’da geçen Yunus, 1960 yılında Dakka Üniversitesi’nin Ekonomi bölümünden mezun oldu ve bir yıl sonra aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi aldı. Daha sonra ABD’ye giden Muhammed Yunus burada Vanderbilt Üniversitesinde doktorasını tamamladı ve Middle Tennessee State University’de ekonomi dersleri vermeye başladı.

Bankacı ve ekonomi profesörü olarak Mikrokredit kavramını bulan ve geliştirenlerdendir. Prof. Dr. Muhammed Yunus, 1974 yılında Bangladeş’de Chittagong Üniversitesi’nde ders verirken, yoksulluk içindeki halk ve öğretmekte olduğu ekonomik teoriler arasındaki uçurumu fark etti.

Muhammed Yunus, 1976 yılında yoksulları girişimci yapmak amacıyla Bangladeş’te kurulmuş olan ve Köy Bankası” anlamına gelen Grameen Bankasının kurucusudur.

Muhammed Yunus, 2006 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür.

2008 yılında ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli listesinde 2. sırada yer aldı.

2009 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından Muhammed Yunus’a Fahri Doktora ödülü verildi.

Muhammed Yunus, 1974 yılında Bangladeş’de Chittagong Üniversitesi’nde ders verirken öğrencileri ile birlikte Jobra adındaki köye gider, köyde Sufiya Begum adlı bir kadınla karşılaşır. Begum, 3 çocukla küçük bir teneke barakada yaşıyor ve bambu ağacından sandalye yaparak geçinmeye çalışıyordu. Her bir sandalyeyi yapmak için aldığı işlenmemiş bambulara 15peni dengi bir para ödediğini ve tefeciye ödemeyi yaptıktan sonra elinde bir penilik bir kar marjı kaldığını öğrenir. Çok çalışmasına rağmen Sufiya çok yoksuldu. Çünkü bambu ağacı için tefeciden borç almak zorundaydı. Elbette, tefeciye ödediği faiz çok yüksek olduğu için geçinemiyordu.

Muhammed Yunus, köyü dolaşınca gördü ki, köyde Sufiya gibi 41 kişi daha vardı ve köylülerin tefecilere 40’ar dolar kadar borcu vardı. Yunus bu 40 doları köylülere faizsiz vermeyi teklif etti, bunu kabul eden köylülerden sadece anaparayı bir yıl sonra geri ödemelerini istedi. Bu anaparadan kazandığı paralarla Sufiya, 1983’te teneke barakanın yerine güzel bir ev yaptı. Diğer köylüler de işlerine güçlerine baktı. Ve kısa sürede köy cennete döndü.

2006 yılınekonomik ve sosyal kalkınma yaratmak amacıyla mikrokredi sistemi için harcadıkları çabalar için” Nobel Ödülü’ne layık görülmüşlerdir.

Ancak 2011 yılında Bangladeş hükümeti Muhammed Yunus’u kendi kurduğu Grameen Bank başkanlığından aldı.

Muhammed Yunus, 1970 yılında Vera Forostenko ile evlendi. 1979 yılında boşandı. Monica Yunus, Deena Afroz Yunus adlarında iki çocuğu vardır.

Kitapları :
1999 – Banker to the Poor


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın