Murat Evgin, 5 Kasım 1977 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Annrkıcı olan Erol Evgin’dir. İlkokulu Nurettin Teksan İlkokulu’nda okudu. Ortaokul ve lise eğitimini İstek Vakfı Özel Belde Lisesi’nde yaptı. Üniversiteyi eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo – TV – Sinema bölümünde ve New York Üniversitesi Intensive Film Workshop bölümlerinde okudu. yüksek lisans eğitimini de Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık bölümünde tamamladı.

Murat Evgin, daha önce öğrenciliği sırasında arkadaşları ile çeşitli gruplarda gitar çaldı. 1993 yılında ilk kez AKM’ de babası Erol Evgin’in 25. Sanat Yılı Konseri’nde gitarıyla sahneye çıkarak profesyonel müzik hayatına başladı.

1992 yılında ve 1996 yılında İngiltere’de, 1993 yılında da Amerika’da müzik çalışmalarını sürdürdü. 1999 yılından bu yana Türkiye, Almanya ve ABD’de toplam 500’ün üzerinde konser verdi.

1999 yılında “Beni Ellere Verdin” adlı ilk albümünü çıkardı. 2005 yılında çıkardığı “Dün Bugün Yarın” adlı 3. albümündeki şehit şarkısının klibinde Hülya Koçyiğit şehit annesi rolünü oynadı. Şarkının telif haklarından elde edilen tüm gelir Mehmetçik Vakfı’na bağışlandı.

2008 yılında “Bambaşka Bir Şehir” albümünü yayınladı. Bu albümde Pelin Batu ile oynadığı Mektup klibi öne çıkan çalışmasıydı. PTT 168.kuruluş yıldönümünü Mektup şarkısı ile kutladı.